Akciğer kanserinde erken tanıda proteomiklerin yeri
Importance of proteomics in the early diagnosis of lung cancer
- Tez No: 352665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Akciğer kanseri dünyada ve Türkiye'de kansere bağlı ölümlerin en sık sebebidir. Metastatik hastalığa ve sistemik tutuluma bağlı geç semptom vermesi nedeniyle akciğer kanserinde tanı genellikle tedavi şansının çok daha az olduğu ileri evrelerde konabilmektedir. Bu açıdan akciğer kanserinin erken tanısı konarak cerrahi ile tam tedavisini sağlamak ana strateji olmalıdır. 153 olgunun örnekleri arasından seçilen, %83,3'ü (n=30) erkek, %16,7'si (n=6) kadın olmak üzere toplam 36 malign olgunun taze doku örnekleri; erken evre, geç evre akciğer kanseri örnekleri olarak 2 gruba ayrıldı ve her bir grup, 18 squamöz hücreli karsinom ve 18 adenokarsinom alt gruplarından oluşturuldu. 36 olgudan 1 (%2,8) olgu kullanmazken, 35 (%97,2) olgu sigara kullanmaktadır. Malign olguların %41,7'si (n=15) Evre 1 iken, %7,3'ü (n=3) Evre 2, %44,4'ü (n=16) Evre 3 ve %5,6'sı (n=2) Evre 4'tür. Olguların %50,0'si (n=18) geç, %50,0'si (n=18) erken evrededir. Cerrahi müdahele sonrası tümörlü ve eşlenik normal parankimden alınan dokular kullanılmıştır. Her olgudaki protein değişimleri, normal dokusuna göre karşılaştırılarak tümörlü dokudaki protein ifade farklılıkları belirlenmiştir. 2 D jel elektroforez ve MALDI TOF/TOF kütle spektrometresi analizi sonrası elde edilen sonuçlar Decodon 2d jel analiz sistemi ile alt grublar içerisindeki protein dansite farklılıklarına göre tanımlandı. Adenokarsinom geç evre alt grubunda (HSP60) proteini ve skuamöz hücreli karsinom alt grubu için annexin-2 proteini ekspresyon düzeyinde anlamlı artış saptadık. Bu sonuçlar ışığında akciğer kanserinin erken tanısında adenokarsinom grubunda HSP60, skuamöz hücreli karsinom grubunda annexin 2 proteinin önemli bir biobelirteç olabileceğini düşünmekteyiz. Ayrıca bu 2 proteinin prognozu, metastaz potansiyelini, tedaviye yanıtı değerlendirme açısından önemli katkılar yapabilecek potansiyele sahip moleküller olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common reason of cancer-related deaths in the world and Turkey. Diagnosis in the lung cancer can be generally made in advances phases in which treatment chance is less because of the fact that the lung cancer shows late symptom depending on metastatic disease. In this respect, the main strategy should be to provide full treatment with surgery by diagnosing before the lung cancer becomes symptomatic. Fresh tissue samples of 36 malign cases in total, 83,3% (n=30) of them was male, 16,7% (n=6) of them was female, that were selected from among the samples which were taken from 153 cases were divided into 2 groups as early-phase and late-phase lung cancer and each group was formed from 18 squamous cells and 18 adenocarcinoma sub-groups. While 1 (2,8%) case from 36 case smokes, 35 (97,2%) cases don't smoke. While 41,7% (n=15) of the malign cases is in Phase 1, 7,3% (n=3) of the cases is in Phase 2, 44,4% (n=16) of them is in Phase 3 and 5,6% (n=2) of them is in Phase 4. 50,0% (n=18) of the cases is in late-phase and 50,0% (n=18) of them is in early-phase. For instance, tissues which were taken from malign tissue and conjugated normal tissues after surgical intervention were used. Protein expression differences in the malign tissue were determined by comparing protein changes in each patient according to normal tissue. The results, which were compared after 2 D gel electrophoresis and MALDI TOF/TOF mass spectrometer analysis, were determined via Decodon 2d gel analysis system according to protein density differences within sub-groups. We determined significant increase in expression level of (HSP60) protein in adenocarcinoma late-phase sub-group and annexin-2 protein for squamous cell sub-group. In the light of these results, we think that HSP60 in adenocarcinoma group and annexin-2 protein in squamous cell sub-group may be an important indicator for diagnosing the lung cancer. In addition, these 2 protein may be molecules which have potential to make important contributions for evaluating metastasis, prognosis, potential for responding to the treatment.