Sıçan defektli siyatik sinir onarımında yeni bir biyolojik tüp uygulaması (Deneysel çalışma)
A new application of biological tube repair on defected rats sciatic nerve
- Tez No: 352681
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KADİR BACAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Periferik sinir defektlerinin onarımında, günümüzde bilinen en başarılı uygulama otojen sinir greftlemesidir. Bununla birlikte çok çeşitli biyolojik ve sentetik iletici tüp yapı örnekleri deneysel ve klinik çalışmalarda sinir defektleri onarımında denenmektedir. Ancak otojen sinir greftlemesinin yerini alacak yeni bir uygulama bulunamamıştır. Çalışmamızın amacı, periferik sinir defektlerinin onarımında en sık kullanılan yöntem olan otojen sinir greftlemesinin yerini alabilecek yeni bir uygulama arayışıdır. Çalışmamızda yaklaşık 300 gr ağırlığında, Wistar Albino cinsi, 28 adet erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar 7'şerli dört gruba ayrıldı ve her bir gruba farklı işlem uygulandı. Tüm sıçanlarda siyatik sinirde standart 10 mm'lik defekt oluşturuldu. Grup 1'de onarım yapılmadı. Grup 2'de otojen sinir grefti ile Grup 3'de içi boş ven grefti ile Grup 4'de içi parçalanmış sinir ile doldurulmuş ven grefti ile onarım yapıldı. Onarım yapıldıktan 12 hafta sonra sıçanların siyatik sinirlerinden açık olarak elektrofizyolojik kayıtlar alındı. Elektrofizyolojik kayıtlardan latans süreleri ve tepe-tepe potansiyelleri ölçüldü. Elektrofizyolojik kayıtlar alındıktan sonra histomorfolojik inceleme amacıyla biyopsi örnekleri alındı. Alınan biyopsi örnekleri ışık ve elektron mikroskobunda değerlendirildi. Grup 1'de siyatik sinir devamlılığı olmadığından elektofizyolojik kayıt alınamadı. Grup 2-3 ve 4'ün latans süreleri ve tepe-tepe potansiyelleri istatiksel olarak karşılaştırıldı. Grup 2 latans süresinin, Grup 3 latans süresinden anlamlı olarak kısa olduğu görüldü. Grup 2 tepe-tepe potansiyelinin Grup 3 tepe-tepe potansiyelinden anlamlı olarak daha fazla olduğu görüldü. Grup 2 ile Grup 4 ve Grup 3 ile Grup 4 latans süreleri ve tepe-tepe potansiyelleri istatiksel olarak karşılaştırıldığında aradaki fark anlamsız bulundu. Aksonal rejenerasyonu değerlendirmek amacıyla akson sayısı, akson çapı ve miyelin kalınlığı gruplar arasında istatiksel olarak karşılaştırıldı. Grup 2 ve 4'deki aksonal rejenerasyonun Grup 3'den daha iyi olduğu görüldü. Grup 2 ve 4'deki aksonal rejenerasyon özellikleri benzer bulundu. Sonuç olarak; içi parçalanmış sinir ile doldurulmuş ven grefti uygulamasının, sinir grefti uygulamasıyla benzer özellikler göstermesi bu tekniğin sinir greftinin bir alternatifi olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Autogenous nerve grafting is known as the most successful application at repairing peripheral nerve defects. However, many biological and synthetic conductor tubes were tested in experimental and clinical studies. But so far there is no new application found better than autogenous nerve grafting. The purpose of this study is to describe a new application on repairing defected peripheral nerves against autogenous nerve grafting. İn our study; 28 adult male Wistar Albino rats weighing aproximately 300 g were used. Rats were divided in to four groups which each group have seven rats and each group was applied a different transaction. Standard 10 mm defect was created in the sciatic nerve in all rats. Defected sciatic nerves in the first group were not repaired. Rats in the second group, were repaired with an autogenic nerve graft. The rats in the third group were repaired with a conventional vein graft. The rats in the fourth group were repaired with vein graft filled with shattered nerves. 12 weeks after nerve repairing, electrophysiological recordings were taken. Latency times and peak-to-peak potential were measured from electrophysiological recordings. After electrophysiological recording process is completed, a biopsy was performed for histopathological examination. Biopsy samples were evaluated by light and electron microscopy. İn first group, there were no electrophysiological records because of the defect of the sciatic nerve. Group 2-3-4, latency times and peak-to-peak potential were statistically compared. İn Group 2 latency times were statistically significantly shorter than Group 3. İn Group 2 peak-to-peak potentials were higher than Group 3. There was no statistically significant difference between Group 2-4, Group 3-4. For examining axonal regeneration; number of axon, axon diameter, myelin thickness were measured. Group 2 and Group 4 have better axonal regeneration than Group 3. Group 2 and 4 had similar axonal regenerations. As a result, the application of inta-venous graft filled with shattered nerves have similar results with application of autogenous nerve graft. These results show, us that technique could be an alternative to the autogenous nerve graft.