Engelli kadınların aile planlamasına ilişkin tutumlarının belirlenmesi
Determination of the attitudes of disabled women about family planning
  1. Tez No: 352698
  2. Yazar: REYYAN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, 18-49 yaş arasındaki engelli kadınların aile planlamasına (AP) yönelik tutumları ve tutumlarını etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Mersin Engelliler Platformu'na kayıtlı altı dernek ve bu derneğe kayıtlı 18-49 yaş arasındaki 108 engelli kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Anket Formu ve“Aile Planlaması Tutum Ölçeği (APTÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Anket Formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde engelli kadınların eşlerinin ve ebeveynlerinin sosyo-demografik özellikleri; ikinci bölümde ise engelli kadınların obstetrik özelliklerine yönelik sorular yer almaktadır. Örsal ve Kubilay (2007) geliştirilen APTÖ; 34 maddeden oluşan beşli likert tipi bir ölçektir ve üç boyutttan oluşmaktadır. Anket Formu ve APTÖ 7.01.2013-21.06.2013 tarihleri arasında uygulanmıştır. Elde edilen veriler, MedCalc 12.3.0 paket programında; ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, yüzdelik sayılar, Shapiro Wilk testi, Student t testi, One Way ANOVA testi, Levene testi, Welch testi ve Games Howell testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is methodological and descriptive in character and is based on a survey applied to disabled women at the age of 18-49 aiming to assess their attitudes towards family planning (FP) and the factors that may be thought to have a role in effecting these attitudes. The sample of the study consists of a total of 108 disabled women at the age of 18-49 enrolled at Mersin Disabled People Platform and six intitutions bound to it. The collected data is collected by using the questionnaire form and“Family Planning Attitude Scale (FPAS)”. The questionnaire applied consisted of two parts with the first part recording the socio-demographic characteristics of the spouses of women and their families while the second part contained questions regarding the obstetric aspects of disabled women. The FPAS which is developed by Orsal and Kubilay (2007) is a five point likert scale consists of 34 clauses and the scale has three sub-dimensions. The questionnaire and the FPAS was applied between January 7th and June 21st in 2013. The collected data was processed in MedCalc 12.3.0 packaged software and was analyzed with levels of means, standard deviation, median, minimum and maximum values and percentage points by means of t-test, One-way ANOVA test, Shapiro Wilk test, Student t test, Levene test, Welch test and Games Howell test.