Overin benign ve malign tümörlerinin ayrımında diffüzyon MRG'nin etkinliği
The efficiency of MRI diffusion on differentiation benign and malign tumors of over
  1. Tez No: 352715
  2. Yazar: NİHAT KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada over tümörlerinde Apparent Diffusion Coefficient değerlerinin, benign ve malign over tümörlerini birbirinden ayırmadaki etkinliğinin saptanması amaçlanmıştır. Over tanısı almış 82 kadın hastada üç seri, tek atımlı, spin eko, eko planar, b=1000 s/mm² değeri ile Diffüzyon Ağırlıklı MR Görüntüleme yapıldı. Kadın Doğum Anabilim Dalında operasyonları gerçekleştirildi. Over tümörlerinin kesin tanısı patoloji Anabilim Dalında konuldu. Biz çalışmamızda over tümörlerini; tüm over tümörleri, kistik over tümörleri, dermoid kistler dâhil edilmeden kistik over tümörleri ve solid over tümörler olarak dört gruba ayırdık. Alt gruplarda benign-malign, epitelyal-non-epitelyal tümörlere ayırdık. Tüm gruplarda ve alt gruplarda; kitlenin Apparent Diffusion Coefficient değerleri, Beyin Omurilik Sıvısı Apparent Diffusion Coefficient değeri, kitle Apparent Diffusion Coefficient/Beyin Omurilik Sıvısı Apparent Diffusion Coefficient değeri, hasta yaşı, tümör boyutu, tümörün bilateral veya unilateral olması, tümörün multiloküle veya uniloküle olması, tümörün septa özelliği, duvar özelliği, kontrastlanma paterni, papiller projeksiyon içerip içermemesi ve T1A sinyal özelliği değerlendirildi. Sonuç olarak difüzyon MRG'nin over tümörlerinde umut vaat etmesine rağmen tek başına benign ve malign over tümörlerin ayrımını yapmada yeterli olmadığını düşünmekteyiz. Ayrıca çalışmamızda farklı olarak alınan Beyin Omurilik Sıvısı Apparent Diffusion Coefficient ölçümlerinin ve lezyon Apparent Diffusion Coefficient/Beyin Omurilik Sıvısı Apparent Diffusion Coefficient oranlarının elde edilmesinin sonuçları daha objektif olmasına katkı sağlayacağına inanmaktayız. Matür kistik teratomların Apparent Diffusion Coefficient değerlerinin düşük olmasıyla diğer lezyonlardan kolaylıkla ayırt edilebileceğini ortaya koyduk. Epitelyal ve non-epitelyal over tümörlerinin ayrımı için literatürde yeterli bilgi bulunmamaktadır. Daha geniş hasta gruplarıyla yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the effectiveness of the apparent diffusion coefficient values of ovarian tumors on differentiation between benign and malign ovarian tumors. On 82 female patients with a diagnosis over mass three series, a single slip, spin echo, echo planar, Diffusion Weighted MR Imaging with value of b = 1000 mm²/s were performed. Operations were performed by obstetrics and gynecology department. Definite diagnosis of ovarian tumors was made by pathology department. Ovarian tumors divided into four groups as all ovarian tumors, ovarian cystic tumors, ovarian cystic tumors excluded dermoid cysts and solid tumors. Subgroups were benign and malign, epithelial and non-epithelial tumors. In all groups and sub-groups, the ADC values of the mass, Cerebral spinal fluid apparent diffusion coefficient values, mass apparent diffusion coefficient/Cerebral spinal fluid apparent diffusion coefficient value, patient age, tumor size, bilateral or unilateral, unilocular or multilocular, tumor septa feature, wall feature, enhancement pattern, papillary projection and T1A signal intensity were assessed. As a result, were thought that diffusion MRI despite promising in the diagnosis of ovarian tumors, is not sufficient to do the separation of benign and malign ovarian tumors. In addition, we believe that consider different measurements of Cerebral spinal fluid apparent diffusion coefficient and lesion apparent diffusion coefficient/Cerebral spinal fluid apparent diffusion coefficient ratios in our study will contribute more objective results. We have demonstrated that mature cystic teratoma can be easily distinguished from other lesions with low ADC values. We have not seen any information in the literature for distinction of epithelial and non-epithelial ovarian tumors. However further studies with large groups of patients are needed.