Serebrovasküler olaya bağlı gelişen hemiparezi olgularında el dominansının fonksiyonel gelişme üzerine etkisi
Effect of Dexterity on Hand Function After Stroke
- Tez No: 352724
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ARINCI İNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Serebrovasküler hastalığın klasik belirtisi olan hemipleji; beyinde gelişen lezyon sonucu vücudun karşı yarısında motor defisit, duyu bozukluğu ve çeşitli nörolojik bulgularla seyreden klinik durumdur (5). Bu çalışmada, inme sonrası fonksiyonel iyileşme düzeyi üzerinde, hemiplejik ekstremitenin dominant veya non-dominant taraf olmasının, başlangıç ve izlemlerdeki bozukluk ve düzelme üzerine etkisini göstermeyi planladık. Çalışmaya sağ veya sol taraf hemiplejik toplam 18 hasta dahil edildi. Olgular inme tarafı ile dominant eli aynı olan ve farklı olan hastalar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grup SVO sonrası dönemde 1.hafta, 1.ay ve 3.ay olmak üzere değerlendirildi. Hastalar Brunnstrom motor iyileşme evreleri, Motricity index, Modifiye Ashworth ölçeği, Nine Hole Peg Test, Jamar dinamometre, pinchmetre, fonksiyonel bağımsızlık ölçeği (FIM) kullanılarak değerlendirildi İstatistiksel analiz için gruplar Mann Whitney U testi ve Friedman testi ile karşılaştırıldı, ölçümler arasındaki ilişki için Spearman korelasyon katsayısı kullanıldı. Hasta grupları karşılaştırılmasında yaş, cinsiyet ve etiyolojik faktörler benzerdi. Her iki grubun 1.hafta, 1.ay ve 3.ay değerlendirmelerinde Brunnstrom evreleri, MAS değerleri, kaba ve ince kavrama güçleri açısından iki grup arasında anlamlı bir farklılık olmadığı gözlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effect of hand dominance on both functional loss and regain after stroke. A total of 18 patients with right or left hemiplegia participated in the study. Patients were grouped as dominant side and nondominant side hemiplegic (groups D and ND). All patients were at evaluated in the 1st week of at 1st month and 3rd month after stroke. Patients are evaluated Brunnstrom stages, Motricity index, Modified Ashworth scale, NHPT, Jamar dynamometer and pinchmeter, and finally the functional status of patients with FIM. For statistical analysis we compared the group data with Mann Whitney U and Friedman tests. Spearman's correlation coefficient was used to display relationships between measurements. p values 0.05). NHPT used to assess fine manual dexterity revealed a significant difference in the final analysis. Jamar hand grip strength in either group was positively correlated to both pinch and lateral grip strength (r=0.790, p=0.0, r=0.899, p=0.02 respectively).