İnme sonrası hemiplejik hastalarda median ve ulnar sinirlerde elektrodiagnostik bulgular ve ultrasonografik değerlendirme
Electrodiagnostic findings and ultrasonographic evaluation in median and ulnar nerves in chronic hemiplegic patients
- Tez No: 528587
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET VE SONUÇLAR Amaç:Kronik hemiplejik hastalarda beyin hasarına sekonder oluşabilecek periferik sinirlerdekimorfolojik ve elektrokimyasal değişiklikleri, median ve ulnar sinirlerin ultrasonografik ve elektrofizyolojik değerlendirmesiyle saptamak ve saptanan değişikliklerle klinik değerlendirmeler arasında korelasyon olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Hastalar-Yöntem: Çalışmaya Temmuz 2018 ile Eylül 2018 tarihleri arasında İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran veya Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğinde yatarak rehabilitasyon gören serebrovaskuler olay sonrası kronik hemiplejisi olan 30 hasta dahil edildi. Hastaların sosyodemografik özellikleri, klinik değerlendirilmeleri (Brunnstorm hemipleji evrelendirme ölçeği,fonksiyonel ambulasyon skalası (FAS), fonksiyonel bağımsızlık ölçeği (FIM), Fugl-Meyer motor fonksiyon değerlendirme skalası, motrisite indeksi, modifiye Asworth Skalası Motrisite) ve paretik taraf ile paretik olmayan taraftaki median ve ulnar sinir iletim çalışmaları ve bu sinirlerin ultrasonografik ölçümleri yapıldı. Ultrasonografik ölçümler, Philips HD15 PureWaveLinear probe L12-5 ( 5 – 12 MHz ) elektronik Real-time linear-array transdüser kullanılarak yapıldı. Median sinirin kesitsel alanı, uzunlamasına veenlemesine çapları, paretik ve non-paretik tarafta, brakialarter komşuluğunda medial epikondilin 5 cm proximalinden ve ön kolun supin pozisyonda distal el bilek çizgisi üzerindenolmak üzere iki yerden ölçüldü. Ulnar sinir kesitsel alanı, uzunlamasına veenlemesine çapları ulnar oluk bitiminin 5 cm distalinde ölçüldü. Ölçümler elektronik kaliper aracılığıyla yapıldı. Sinir iletim çalışmalarında dört kanallı bir Nihon Kohdenelektromiyografi cihazı kullanıldı. Her iki üst ekstremitede median ve ulnar sinir motor sinir iletim hızları,distal latansları, bileşik kas aksiyon potansiyelleri (BKAP), F yanıtları ve duyusalsinirin iletim hızları,latansları ve duyusal sinir aksiyon potansiyelleri (DSAP)değerlendirildi. Bulgular: Araştırmamızda toplam 30 kronik hemiplejik (6 ay veüzeri inme tanısı alan) hasta alındı. Hastaların 8'i (%26,6) kadın ve 22'si (%74,4 )erkek idi. Hastaların ortalamayaşı 62,2 ± 13,0 yıl idi.Hastaların ortalamakilosu 73,7 ± 11,1 kgve ortalama boyu 1,69±0,1metre, vücut kitle indeksleri 25,6±3,4 kg/m2 idi. Hastaların %80,0'i (n:24) evli, %20'si (n:6) bekardı. Hastaların büyük bir kısmı ilkokul mezunu (%53,3,n:16)idi. Ortaokul mezunu olan %10 (n:3), %10 (n:3), üniversite %6,7 (n:2), okur-yazar olmayan %6,7 (n:2) idi. Hastaların çoğu orta düzeyde gelire sahipti (%76,4, n:23), %33,3'ü (n:10) sigara içmezken %36,7'si (n:11) sigarayı bırakmış, %30'u ise (n:9) halen aktif sigara içicisiydi. Olguların %20'si (n:6) 6ay -1 yıl, %30'u (n:9) 1 yıl-3 yıl, %50'si (n:15) 3 yıldan uzun hastalık süresine sahipti. Hastaların %50'si (n=15) sağ, %50'si (n=15) de sol hemiplejikti, %63,7'si (n=19) iskemik, %36,7'si ise (n=11) ise hemorajik inmeli hastalardı. Brunnstromm evrelemesine bakıldığında Brunnstrom üst ekstremite 3(2,00-4,25) ,el 3(2,00-4,25) , alt ekstremite 4(3,00-5,00), ortalama FASdeğeri 4, fugl meyer motor fonksiyonskalası ortalama 30,7, motriste indeksisadece üstekstremite için ortalama 40,8 idi ve modifiye asworth skalası ortancadeğerleri omuz 1(0-2), dirsek 3 (1-4) ve el bileği 3 (1-4)idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT and RESULTS Objective: It was aimed to determine the morphological and electrochemical changes in the peripheral nerves, which may occur secondary to the brain damage in chronic hemiplegic patients, by making use of ultrasonographic and electrophysiological evaluation of the median and ulnar nerves, as well as determining if there is any correlation between the detected changes and the clinical evaluations. Patients-Method: In the present study, 30 patients having chronic hemiplegia after cerebrovascular event, who have applied to Physical Medicine and Rehabilitation Polyclinic of İKÇU (İzmir Katip Çelebi University) Atatürk Training and Research Hospital or underwent inpatient rehabilitation in Physical Medicine and Rehabilitation Polyclinic, were involved. The socio-demographic characteristics, clinical evaluations [The Brunnstrom Stages of Stroke Recovery, Functional Ambulation Scale (FAS), Functional Independence Measure (FIM), Fugl-Meyer motor function evaluation scale, Motricity Index, Modified Asworth Scale)], and ultrasonographic measurements of median and ulnar nerve were performed, as well as the examination of transmission in these nerves in paretic and non-paretic sides. The ultrasonographic measurements were performed using Philips HD15 PureWave Linear probe L12-5 (5 – 12 MHz) electronic real-time linear-array transducer. The cross-sectional area of median nerve and the longitudinal and transverse diameters were performed on paretic and non-paretic sides at two points; adjacent to the brachial artery, 5cm proximal to the medial epicondyle and on the distal wrist line when the forearm was in supine position. The mean cross-sectional area and the longitudinal and transverse diameters of the ulnar nerve were measured at 5cm distal to the end of ulnar groove. The measurements were performed using electronic caliper. In nerve transmission analyses, a 4-channel Nihon Kohden electromyography device was utilized. For both extremities, the medial and ulnar nerves' motor nerve conduction velocity, distal latencies, compound motor action potentials (CMAP), F responses, and sensory nerve conduction velocity, latencies, and sensory nerve action potentials (SNAP) were evaluated. Results: In our study, a total of 30 chronic hemiplegic patient (6 months and older diagnosis of stroke) were included. Eight of the patients were female and twenty-two were male. The average age of the patients were 62,2 ± 13,0 years. The average weight of the patients were 73,7 ± 11,1 kg and the average size were 1,69 ± 0,1meters. Eighty percents ( n:24) of patients were married and twenty percents (n:6) were single. Most of the patients were primary school graduates (%53,3,n:16). Secondary school graduates were %10 (n:3), university graduates were %6,7 (n:2) and uneducated patients were %6,7 (n:2). Most of the patients had moderate income (%76,4, n:23). %33,3(n:10) of the patients were non-smoker , %36,7 (n:11) quit smoking and %30 (n:9) were smoker. %20 (n:6) of the cases had 6 – 12 months , %30 (n:9) had 1 – 3 years and , %50 (n:15) had more than 3 years time of the illness. Half of the cases ( n:15) had right-sided and the another half had left-sided hemiparesis. %63,7 (n=19) were ischemic stroke and %36,7 (n=11) were hemorrhagic stroke. According to scales of the patients ; The Brunnstrom Stages of Stroke Recovery for upper extremity were 3 (2,00-4,25) , for hand were 3 (2,00-4,25) and for lower extremity were 4(3,00-5,00). The average of the Functional Ambulation Scale (FAS) were 4 , The Fugl-Meyer Assessment were 30.7, The Motricity İndex for upper extremity were 40.8 , The Modified Ashworth Scale for shoulder were 1 (0-2) , for elbow were 3 (1-4) and for wrist were 3 (1-4). Electromiyography of the patients, mean median nevre conduction velocity values were 45,78±6,71 m/sec on the hemiparetic side and 50,00±5,43 m/sec on the nonparetic side.