Hafif şiddetli akut pankreatitli olgularda oral beslemeye başlama zamanı ve oral beslenme şekli ile hastalık prognozu arasında ilişki var mıdır?
Is there any relationship between the dissease prognosis and oral refeeding starting time and type i̇n mild acute pancreatitis?
- Tez No: 352728
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hafif şiddetli akut pankreatitli hastalarda, oral beslenmeye ne zaman ve nasıl başlanacağı konusu hala önemli bir sorundur. Bu çalışmanın amacı; hafif şiddetli akut pankreatitli hastalarda, erken oral beslenmenin etkisini değerlendirmektir. Tek merkezli, prosfektif, randomize bir çalışma olup; çalışmaya hastaneye başvuran hafif şiddetli akut pankreatitli hastalar alındı. Çalışmada erken oral beslenen ve rutin oral beslenen iki ana grup oluşturuldu. Bu iki ana grup başlangıç diyeti şekline göre (sıvı, yumuşak ve katı diyet) üçer alt gruba ayrıldı. İki ana grubun ortalama ağrı indeksi, ilk öğün sonrası ağrı skoru, ortalama yatış süresi, antibiyotik gereksinimi parametreleri karşılaştırıldıktan sonra alt gruplar birbirleriyle aynı parametreler bakımından karşılaştırıldı. Erken oral beslenen grupta 49, rutin oral beslenen grupta 49 hasta vardı. Erken oral beslenen grupta ortalama yatış süresi, ortalama ağrı indeksi, antibiyotik gereksinimi, geç oral beslenen gruba göre daha düşük izlendi. (sırasıyla p değerleri;
Özet (Çeviri)
Is There Any Relationship Between The Dissease Prognosis And Oral Refeeding Starting Time And Type İn Mild Acute Pancreatitis? When and how to initiate oral reefeding in mild acute pancreatitis patients is still an important issue. The aim of this study is to evaluate the efficacy of early oral refeeding in these patients. This is a unicenter, prospective, randomizad controlled trial. Mild acute pancreatitis patients who admitted to our hospital included. The patients were seperated into two different main groups: early oral refeeding and routine oral refeeding. These main two groups has divided into three subgroups according to ınitial dietary regimen (liquid, soft and solid diet). After the comparison according to mean pain index, pain index after onset of oral refeeding, hospitalisation period and need of antibiotics between two main groups, subgroups were compared according to same parameters. There were 49 patients in the early oral refeeding group and 49 patients in the routine oral refeeding group. In the group of early oral refeeding group, mean hospitalisation time, mean pain index and need of antibiotics is seen significantly lower (p values in order