Yardımcı tanı yöntemlerinin tek ve birlikte kullanımının akut apandisit tanısındaki etkinliği
The effectiveness in the diagnosis of acute apandicits by using diagnostic methods with single or together
- Tez No: 352732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CANBAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Akut karınla acile başvuran hastalardaki en sık cerrahi patoloji akut apandisittir (AA). Negatif Apendektomi (NA) oranı yüksekliği sorun olmaktadır. Bu oranı azaltmak amacıyla yardımcı tanı yöntemlerinin (TY) AA tanısındaki yararlılığı değerlendirildi. Ocak 2001-Eylül 2013 arasında AA ön tanısıyla apendektomi uygulananların dosyaları retrospektif incelendi. Hastalar patolojilerine göre iki gruba ayrıldı: AA ve olmayan (NA). Laboratuar testlerin (LT) sonuçları (lökosit sayımı [BK], C-reaktif protein [CRP]) karşılaştırıldı. BK, CRP ve ultrasonografinin (USG) tek, ikili ve üçlü kullanımlarının tanı testi etkinlik istatistikleri (sensitivite (SN), spesifite (SP), pozitif [PPV], negatif prediktif değeri [NPV], odds oranı [OR], pozitif [LR+] ve negatif likelihood oranı [LR-]) değerlendirildi. 1001 hastanın 562' si (%56,1) erkekti ve yaş ortalaması 36,7 idi. NA 170 (%16,9) hastada saptandı.
Özet (Çeviri)
Acute appendicitis (AA) is the most frequently surgical pathology of patients contact the emergency services with acute abdominal pain. High rate of negative appendectomy (NA) is still being a problem. For reducing this rate, utility of diagnostic tests (TY) at diagnosis of AA were evaluated. Patients underwent appendectomy with prediagnosis of AA were retrospectively assessed between January 2001- September 2013. Patients were divided 2 groups as AA and NA according to histopathology. Laboratory tests (LT) (leukocyte count [WBC], C-reactive protein [CRP]) results were compared. Statistical efficiency of DT, (sensitivity (SN), specificity (SP), positive [PPV] and negative predictive value [NPV], odds ratio [OR], positive [LR+] and negative likelihood ratio [LR-]) of single, double and triple combinations of WBC, CRP and ultrasonography (USG) were analyzed. Mean age of 1001 patients was 36,7 and 562 (%56,1) patients were male. NA group had 170 (%16,9) patients.