Skorlama sistemlerinin etkinliğinin mekanik ventilasyon tedavisi uygulanan KOAH hastalarında retrospektif olarak karşılaştırılması
A retropective comparison the efficacy of scoring system for copd patient applied mechanic ventilation treatment
  1. Tez No: 352733
  2. Yazar: GAMZE SUYOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞSAN EGEMEN BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yoğun bakım ünitesinde KOAH nedeniyle tedavi gören hastaların mortalitelerini belirlemek ve prognozu tahmin etmek amacıyla çeşitli skorlama sistemleri kullanılmıştır. Bu nedenle, çalışmamızda APACHE III (Acute Physiology and Chronic Health Evaluation) ve SAPS III (Simplified Acute Physiology Score) skorlama sistemlerinin, yoğun bakımdaki KOAH olgularında tahmini ölüm oranını belirleme performanslarını karşılaştırmayı amaçladık. APACHE III ve SAPS III skorlama sistemlerini tercih edilmesinin nedeni önceki versiyonlarına ek olarak hastanın devir alındığı kliniğin de puanlama üzerinde etkisi olmasıdır. Temel amaç; skorlama sistemlerinin etkinliğini karşılaştırmak, sekonder amaç ise bu hastalarda non-invaziv mekanik ventilasyon (NIMV) tedavisi uygulanmasının tedavi ve prognoz üzerine etkilerini araştırmaktı. Çalışmaya Ocak 2003 ve Temmuz 2013 tarihleri arasında KOAH nedeniyle takip ve tedavi edilen 145 hasta dahil edildi. Hastaların kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Demografik verileri, yatış süreleri, prognozları, yoğun bakıma girişteki ve yoğun bakımdaki ilk 24 saat sonundaki APACHE III ve SAPS III skorları nümerik olarak belirlendi. Orijinal regresyon formülleri kullanılarak her bir skorlama sistemi için tahmini ölüm oranları hesaplandı. ROC analizleri ile sensitivite ve spesifite ölçümleri yapıldı. Hastalar incelendiğinde temel olarak yaşayanlar ve ölenler olarak iki gruba ayrıldı. Yaşayan hasta sayısı 52 (%35,9) iken ölen hasta sayısı 93 (%64,1) olarak bulundu. APACHE III ve SAPS III değerleri incelendiğinde yaşayan ve ölen hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Yoğun bakım öncesi NIMV tedavisi alan hastalar ile almayan hastaların mortaliteleri arasında fark görülmedi. ROC analizine göre; APACHE III (Eğri altında kalan alan = 0,540, %95 GA = 0,455-0,6), SAPS III (Eğri altında kalan alan = 0,516, %95 GA = 0,432-0,6) idi. Hastaların yoğun bakım ünitesinde yatış süreleri ile mortaliteleri arasındaki ilişki ise anlamlı olarak yüksek bulundu. Skorlama sistemlerinin yoğun bakımda yatan hastaların mortalitelerinin tahmini ve prognozlarının tayini açısından önemi bilinmektedir. Çalışmamız sonucunda APACHE III ve SAPS III skorlama sistemlerinin KOAH hastalarında mortalite belirleme açısından birbirlerine üstünlüklerinin olmadığı gösterilmiştir. Bu nedenle uygulama kolaylığı ve daha az parametre içermesinden dolayı SAPS III skorlama sisteminin APACHE III skorlama sistemine göre daha üstün olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Intensive care unit to determine the mortality of patients treated for COPD and various scoring systems to predict prognosis was used. Therefore, in our study, we aimed to compare the estimated mortality rate APACHE (Acute Physiology and Chronic Health Evaluation) III and SAPS (Simplified Acute Physiology Score) III scoring systems, intensive care units aimed in COPD patients. APACHE III and SAPS III of scoring system is preferred because of addition to the patient taken over the previous version of the clinic is that the scoring effect on. The primary purpose was to compare the efficacy of scoring systems, secondary purpose of these patients a non-invasive mechanical ventilation (NIPPV) therapy was to investigate the effect on the treatment and prognosis. Study between January 2003 and July 2013 were included in COPD 145 patients treated and followed. Medical records of patients were retrospectively analyzed. Demographic data, duration of hospitalization, prognosis, intensive care and intensive care at the input end of the first 24-hour APACHE III and SAPS III score was determined numerically. Using original regression formulas for each scoring system estimated mortality rates were calculated. ROC analysis was performed with a sensitivity and specificity measurements. Patients are examined as a basis for living and deceased were divided into two groups. The number of patients experiencing 52 (35,9%), while the number of patients who died 93 (64,1%) were found. There was no difference between the patients trated noninvasive mechanic ventilation with pre-receiving patients.According to ROC analysis, APACHE III (area under the curve = 0.540, 95% CI = 0.455 to 0.6), SAPS III (area under curve = 0.516, 95% CI = 0.432 to 0.6). There was a significantly higher in the relationship between patients with length of stay in the intensive care unit and mortality. The scoring system prediction of mortality of patients hospitalized in intensive care and the importance of the determination of prognosis is known. In our study we APACHE III and SAPS III scoring systems for mortality prediction in patients with COPD have been shown to be superior each other in terms of. Thus ease of application and because it involves fewer parameters SAPS Score System III APACHE III scoring system is thought to be superior.