Kalp kapak replasmanı sonrası mortalite ile kırmızı hücre dağılım genişliği ilişkisi
The relationship between mortality after heart valve replacement and red cell distribution width
  1. Tez No: 352731
  2. Yazar: CANER BOZALİ
  3. Danışmanlar: PROF. BARLAS NAİM AYTAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hematoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kalp kapak hastalıkları sık görülen bir hastalık olup, Dünya üzerindeki morbidite ve mortalitelerin önemli bir nedenidir. Uzayan insan ömrü ile birlikte dejeneratif kapak hastalıkları daha sık görülmeye başlamıştır. Yıllar içerisinde erken tanı, risk değerlendirilmesi, geliştirilen cerrahi teknikler ve cerrahi materyaller ile mortalite ve morbidite oranlarında önemli ölçüde azalmalar sağlanmıştır. Kalp kapak replasmanı sonrası mortalite belirteci olarak bazı parametreler birçok çalışmada ele alınmıştır.34-44 Bu belirteçler için özel kitlere gereksinim duyulmaktadır. Bu da maliyeti artırmakta ve bu kitlere erişimin zor olması nedeniyle sonuçlara erişim süresi uzamaktadır. Çalışmamızda kırmızı hücre dağılım genişliği (KHDG) değerini seçmemizin nedeni ameliyat öncesi ve sonrası rutin bir parametre olarak bakılması, hem düşük maliyetli olması hem de sonuçlara erişimi hızlandırmasıdır. Ocak 2007- Ocak 2013 tarihleri arasında kalp kapak hastalığı tanısıyla Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümüne yatırılarak kalp kapak replasmanı yapılan 218 hasta çalışmaya alınarak, hastaların KHDG düzeyleri ile ameliyat sonrası erken dönem (ilk 30 gün) mortaliteleri arasındaki ilişki değerlendirildi. Ameliyat sonrası eksitus olanlarla ameliyat sonrası eksitus olmayanlar arasında ameliyat öncesi KHDG değerleri bakımından fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,003).
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Mortality After Heart Valve Replacement and Red Cell Distribution Width (RDW) Heart valve diseases which are frequently diagnosed are one of the most considerable causes of mortality and morbidity around the world. With the prolonged aging process, degenerative heart valve diseases are diagnosed even more frequently. In years mortality and morbidity of these diseases are reduced with early diagnosis, risk assessment, improved surgical technics and materials. Various parameters are examined as a mortality marker after heart valve replacement in several studies.34-44 These markers need special kits which increase actual cost. Furthermore,access to these kits are difficult thereby getting results take more time. In our study we evaluated RDW levels measured routinely preoperative and postoperative which is more cost effective furthermore getting results are quicker. In this study, 218 patients who were referred to and hospitalized at Mersin University Cardiovascular Surgery Department between January 2007 and January 2013 with the diagnosis of heart valve disease are included. The correlation between RDW levels and early postoperative mortality (within postoperative 30 days) are evaluated among them. Preoperative RDW levels were statistically significant between patients who have died after surgery and who have survived (p=0,003).