Akciğer kanserli hastalarda beslenme durumu ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin saptanması
Determining the relationship between nutritional status and quality of life in lung cancer patients
  1. Tez No: 352734
  2. Yazar: SEMA KÜÇÜKKATIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Medikal Onkoloji Klinik ve Polikliniği'nde tedavi görmekte olan akciğer kanserli hastaların beslenme durumu ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanmıştır. Araştırmaya 18 yaşından büyük ve iletişim problemi olmayan 140 akciğer kanserli hasta alınmıştır. Hastaların demografik verileri, beslenme durumları ve yaşam kaliteleri incelenmiştir. Beslenme durumu Nütrisyonel Risk Taraması (NRS-2002), yaşam kalitesi ise The European Organization for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Core Questionnaire (EORTC QLQ-C30) anket formu kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların %86.4'ü erkek, %69.3'ü ilkokul mezunudur. Erkek hastaların %38.8'inde, kadın hastaların %47.4'ünde toplamda ise hastaların %40'ında malnütrisyon riski olduğu belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between nutritional status and quality of life in lung cancer patients being treated in Kayseri Education and Research Hospital's Medical Oncology clinic and policlinic. One hundred and forty patients older than 18 years and not having a communication problem were enrolled. Patients' demographic information, nutritional status and quality of life were surveyed by a questionnaire. Nutritional Risk Screening (NRS-2002) tool was used to determine nutritional status and quality of life was assessed using The European Organization for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Core Questionnaire (EORT QLQ-C30). 86.4% of the patients were male, 69.3% were primary school graduates. Of the patients; 38.8% of the males, 47.4% of the females, 40.0% of the all patients were determined to be at risk of malnutrition (p>0.05). The risk of malnutrition was higher among in-patients (52.1%) compared to outpatients (26.9%).