Kolemanit, pandermit, tunellit bor minerallerinin sulu ortamda çözündürme kinetiği
- Tez No: 35274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÇETİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada kolemanit, pandermit ve tunellit bor minerallerinin sulu ortamda çözünürlükleri ve çözünme kinetiği incelenmiştir. Sıcaklık ve bor mineralleri ortalama tane boyutunun çözünme reaksiyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bor minerallerinin sulu ortamda çözünürlüklerinin çözünen partikül boyutunun artması ile azaldığı, çözünme reaksiyonunun katı üzerinde gerçekleşen yüzey kimyasal reaksiyonu ile sınırlandırıldığı bulunmuştur. Çözünme reaksiyonu aktivasyon enerjisi katı partikül boyutu ile değiştiği ve 20kj/mol değerinden daha düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study the solubility and dissolution kinetic of the colemanite, pandermite and tunellite boron minerals in water had been studied. The effects of the temperature and the average particle size of the boron minerals on the dissolution reaction had been researched. It was observed that the solubilities of boron minerals in water were decreasing while the particle size was increasing.The dissolution reaction of boron minerals in water is limited with surface chemical reaction on solid. The activation energy of dissolutions is changing with the size of solute particle and it was found lower than 20 kj/mol.