Kesikli olay sistem simulasyonu ve bir tekstil fabrikası tamir-bakım bölümüne uygulama denemesi
  1. Tez No: 35275
  2. Yazar: ŞENOL ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV ÖZET Seçenek sistem tasarımlarının simûlasyon yöntemiyle karşılaştırılmasına dayanan çalışmamız iki amaca yönelik olarak hazırlanmıştır. Sfcnülasyon yönteminin kavram ve tanımları ile metedolojisini açıklamaya çalışmak birinci amaç olarak benimsenmiştir. Ülkemizde simûlasyon konusunda bu güne kadar yayınlanan literatür incelendiğinde, simûlasyon yönteminin kavram ve tanımlan ile metedolojisi üzerinde fazla durulmadığı görülebilir. Hatta bir çok istatistiksel tasarım ve tekniğe dayanan simülasyonun, sözkönusu tasarım ve tekniklerin hangi amaçlarla kullanıldığı ile seçimlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğine yeterince değinilememiştir. Çalışmamam ikinci ve özgün amacı seçenek sistem tasanmlannın simûlasyon yöntemiyle karşılaştınlmasıdır. Uygulamanın yapıldığı tekstil fabrikası tamir bakım bölümünün işleyişi incelendiğinde sistemin durum değişkenleri değerlerinin zamanın belirli noktalarında kesikli olarak değiştiği belirlenmiştir. Dolayısıyla çalışma kesikli olay sistem simülasyonuyla yürütülecektir. Sistemin işleyişine ilişkin sistem tasanmlannın bilgisayar ortamına aktarılmasında SIMAN özel amaçlı simûlasyon dili kullanılmıştır. Çalışmamızda SIMAN dili kullanılmasının nedeni, programlanmasının kolay olması ve yazılımının gerçekienmesi ile modelin doğrulanmasında sağladığı üstünlüklerdir. Çalışmamızın sonucunda tamir bakım bölümündeki ekiplerin çalışma şeklinin ve kuyruk disiplinin değiştirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Buna göre tekstil fabrikası tamir bakım bölümünün yeni optimal sistem tasarımı, takviyeli dört ekip ve düşük tamir süreli işlere öncelik" olmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study which is based upon the comparison of alternative system designs with simulation method, is prepared with two purposes. Explaining concepts and descriptives together with the methodology of simulation method is accepted as the first purpose. The literature about simulation in our country when studied, can easily be seen that the simulation method together with its concept, description and methodology, is not properly handled. Even simulation which is based on many statistical design and techniques, is not sufficiently taken care, on which designs and techniques are used with what purposes. The second and original purpose of our study is the comparison of the alternative system designs with simulation method when the operation of the repair and maintenance department of the textile factory is studied it has been determined the values of the system's conditional variables are discretely changing over time. As a matter of fact, the study should be carried out as a discrete event simulation. When transfering the system designs about system's operation, SIMAN, which is a specific purpose simulation language is used. The reason underlying the utilization of SIMAN language is the simplicity of programming and the verification of software together with the advantages in validiting the model. in the end of our study it is been concluded that a change is essential in the work style of the groups in the repair and maintenance department. In accordance with this conclusion the place of the repair and maintenance division of the textile factory should be“supported four teams and given pripority to low level repair-time tasks”.