T.T.K. yeraltı ocaklarında kalker tozu uygulaması
  1. Tez No: 35273
  2. Yazar: ABDÜLSELAM OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV ÖZET Yeraltı kömür madenciliğinde gaz ve toz patlamaları büyük can ve mal kayıplarına neden olabilmektedir. Oluşan bir patlamanın durdurulması ve ocak içinde gelişiminin önlenmesi amacıyla uygulanan yöntemlerden birisi koruyucu taş tozu uygulamasıdır. Bu çalışmada kömür tozu patlamalarına karşı alınabilecek önlemler tanıtılmış, Zonguldak havzası yeraltı ocaklarında 1992 yılından sonra uygulanmaya başlayan taş tozu serpme ve taş tozu barajları oluşturma çalışmaları irdelenmiştir. Kullanılan kalker tozunun mühendislik özellikleri belirlenmiş, yurt dışında kabul edilen standartlara uygunluğu araştırılmıştır. Yeraltındaki uygulamalar tanıtılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In underground coal mining, the gas and dust blow outs can cause serious loss of life and money. One of the methods to prevent from the oncoming blow out and the growth in the mine is sand dust application. In this study, the methods to prevent from coal dust blow outs are introduced, and sand dust sprinkle and sand dust barier forming are discussed which began to be applied in Zonguldak field underg round mines in 1 992. Mechanical properties of limestone dust are determined, and the convenience with the standdarts as excepted abroad is searched. Underground applications are presented by explaining.