Paratiroid adenomlarında TC-99m mibi ile paratiroid sintigrafisinin histopatolojik bulgularla korelasyonu
Correlation between histopathologic findings and dual phase parathyroid scintigraphy with TC-99M mibi in parathyroid adenomas
- Tez No: 352743
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada öncelikle primer hiperparatiroidizm (PHPT) tanısında kullanılan, sensitivite ve spesifisitesi diğer radyolojik yöntemlere göre daha yüksek olan Tc-99m MİBİ paratiroid bezi sintigrafi sonucu ile paratiroid adenomlarındaki baskın hücre tipi olan esas hücreler yerine, mitokondriyel aktivitesi fazla olan oksifilik hücre oranı arasındaki muhtemel ilişkiyi belirlemeyi amaçladık. Çıkan sonuca göre de hücre içeriğinin ya da oksifilik hücrelerin Tc-99m MİBİ paratiroid bezi sintigrafisinde sensitiviteye olan etkisini araştırdık. Çalışmamız Ocak 2009 - Ekim 2013 tarihleri arasında hastanemizde opere edilen ve paratiroid adenom tanısı konulan, 78'i kadın, 26'sı erkek, yaş ortalaması 57.7, toplam 104 hasta üzerinde retrospektif olarak yapıldı. Adenom lokalizasyonu için, Tc-99m MİBİ ile çift fazlı paratiroid sintigrafisi tüm hastalara uygulandı ve aynı zamanda 61 hastanın boyun US sonuçları vardı. Tanı, tüm hastalarda cerrahi rezeksiyon ve histopatoloji ile doğrulanmıştı. Hastaların preoperatif dönemde tanı amacıyla yapılmış olan MİBİ ve US sonuçları, cerrahi bulguları ile karşılaştırıldı ve tanısal doğrulukları hesaplandı. Tc-99m MİBİ paratiroid sintigrafisi'nde sensitivite: % 90.42, Pozitif sonucun öngörü değeri (positive predictive value): %89.47, Doğruluk: %81.73 olarak hesaplandı. US'de sensitivite: %40.67, Pozitif sonucun öngörü değeri %92.30, Doğruluk: %39.34 olarak bulundu. Lezyon boyutuna ve volümüne göre Tc-99m MİBİ tutulumu karşılaştırıldı. Paratiroid adenomlarda mitokondriyel aktivitesi fazla olan oksifilik hücre oranı ile, mitokondrilerde birikme eğiliminde olan Tc-99m MİBİ arasındaki farklılık literatürde bahsedilen görüşün tersine anlamlı değildi. Bu çalışmanın sonuçları; son derece hassas ve invaziv olmayan bir görüntüleme tekniği olan Tc-99m MİBİ çift faz paratiroid sintigrafisinin, paratiroid adenomların saptanmasında ve lokalizasyon bölgelerini doğru tesbit etme konusunda, US'ye açıkça üstün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, we aim to define the probable relation between Tc-99m MİBİ parathyroid gland scintigraphy result, more sensitive and specific compared to other radiologic methods used in diagnosis of primary hyperparathyroidism (PHPT) and oxiphilic cell rates whose mitochondrial activity is higher than chief cells dominant in parathyroid adenomas. This study was carried out retrospectively between January 2009 and October 2013 on 104 patients who were operated and diagnosed with parathyroid adenomas in our hospital 78 of whom are female, 26 of whom are male and of whose average age is 57.7. Dual phase parathyroid scintigraphy with Tc-99m MIBI was applied to all the patients for the localization of adenomas and there were also US results of 61 patients. Diagnosis of all patients was verified through surgical resection and histopathology. MIBI and US results of patients conducted as preoperative diagnosis were compared with operative findings and diagnostic accuracy was assessed. Sensitivity of Tc-99m MIBI parathyroid scintigraphy: 90.42 %, positive predictive value: 89.47% and the accuracy was calculated as 81.73%. Sensitivity of US: 40.67%, positive predictive value: 92.30% and the accuracy was calculated as 39.34 %. Tc-99m MIBI uptake were compared according to lesion size and volume. The difference between oxyphilic cell rate having more mitochondrial activity and Tc-99m MIBI, which tend to accumulate in mitochondria was not significant in contrast to the opinion mentioned in the literature. The results of the study clearly indicate that Tc-99m MIBI dual phase parathyroid scintigraphy which is extremely sensitive and noninvasive is far more superior to US in the accurate detection of parathyroid adenomas and localization areas.