Geçirilmiş koroner kalp cerrahisinin perkütan koroner girişim sonuçları üzerine etkisi
The effect on the results of percutaneous coronary intervention of undergone heart surgery
  1. Tez No: 352752
  2. Yazar: MUSTAFA KUTAY YILDIRIMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEKİM KARAPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Koroner arter hastalığı, etyolojisinde en sık aterosklerozun neden olduğu, uygulanan perkütan ve cerrahi girişim ve medikal tedavilere rağmen progresyon gösteren bir hastalıktır ve yapılan tüm müdahalelere rağmen tekrardan revaskülarizasyon ihtiyacı gerekebilmektedir. Bu çalışmada koroner arter by-pass greftleme operasyonunun perkütan koroner girişim işlemi sonuçları üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya daha önce koroner arter by-pass greftleme öyküsü olan ve perkütan koroner girişim uygulanan 55 hasta (48 erkek, ortalama yaş 63.1) alınmıştır. Kontrol grubu olarak özgeçmişinde perkütan koroner girişim öyküsü bulunan ve perkütan koroner girişim uygulanan 56 hasta (42 erkek, ortalama yaş 61.7) alınmıştır. By-pass greftine müdahele edilen, acil revaskülarizasyon yapılan, stent içi lezyon, bifurkasyon stentleme uygulanan veya tam tıkalı lezyona müdahale edilen hastalar çalışmaya alınmamıştır. Koroner arter by-pass greftleme öyküsü olan gruba uygulanan perkütan koroner girişimlerde perkütan translüminal koroner anjiyoplasti ve ilaveten stent implantasyonu daha fazla uygulandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease, the cause of the most common atherosclerosis in its etiology, in spite of percutaneous and surgical coronary intervention and medical treatment show a progression, is a disease and the need of revascularization can require despite all medical efforts. On the results of percutaneous coronary intervention of coronary artery by-pass graft operation is researched in this field of study. The people who has a story coronary artery by-pass graft operation and it has been taken 55 patients (48 men, average age 63.1) who is applied percutaneous coronary intervention. It is taken 56 patients (42 men, average age 61.7) in whose autobiography have the story of percutaneous coronary intervention as a control group. The patients aren't taken to the operation whose by-pass graft is interfered, and done emergency revascularization, instent restenosis, applied bifurcation stenting or who have full plugged lesion. It has been applied more, that percutaneous transluminal coronary angioplasty and besides stent implantation, in the group has the story of coronary artery by-pass graft is applied percutaneous coronary intervention (p0.05).