Manyetik rezonans görüntülemede anestezi uygulamalarımızın retrospektif incelenmesi
A retrospective analysis of anesthesia in magnetic resonance imaging practices
  1. Tez No: 352751
  2. Yazar: HASAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL ÖZDEMİR KOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anesthesiology and Reanimation, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yarı kapalı bir ortam olması, işlemin uzun sürmesi, ekipmanların çıkardığı gürültü ve tam hareketsizlik gerektirmesi nedeniyle özellikle küçük çocuklar ile bazı adölesan ve erişkinlerde işlem sırasında anestezi uygulamaları gerekmektedir. Bu çalışmada geriye dönük hasta dosya incelemesi yapılarak MRG için anestezi uygulamaları incelendi. Çalışma yerel etik kurul izni alındıktan sonra, 2006-2012 yılları arasında tanısal amaçlı MRG işlemi için sedasyon uygulaması yapılan 1008 hastanın anestezi kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş ve cinsiyetine göre ne tür anestezi işlemi uygulandığı ve işlem sırasında ne tür istenmeyen etkilerin oluştuğu incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, ASA ve mallampati gruplamasına göre komplikasyon durumu incelendiğinde anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Because it is a semi-enclosed environment, the process takes a long time, the noises from equipments and requires complete immobility the magnetic resonance imaging (MRI) requires some anesthesia during the procedure in adolescents and adults, especially with young children. In this study, with reviewing patients file retrospectively, anesthesia applications for MRI were performed. Following the approval of the local ethics committee, anesthesia records were reviewed retrospectively of 1008 patients whom underwent diagnostic MRI procedure and required sedation between the years 2006 and 2012. What type of anesthesia is applied for the patients? according to their age and gender and what kind of adverse effects occured during the process were examined. When patients complication status were analysied according to their age, gender, ASA and Mallampaty, there was no significant difference (p>0.05).