Bir üniversite hastanesi araştırma görevlilerinin toplumsal cinsiyet rolleri tutum ölçeği ve çalışma yaşamında toplumsal cinsiyet rolleri algısının değerlendirilmesi
A University hospital research assistants gender roles attitude scale and the perception of gender roles in working life assessment
- Tez No: 352765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma bir üniversite hastanesinde çalışan araştırma görevlisi doktorların toplumsal cinsiyet rolleri tutum ölçeği ve çalışma yaşamında toplumsal cinsiyet rolleri algısını belirlemek amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinde çalışan 140 araştırma görevlisi oluşturmuştur. Araştırma katılmayı kabul eden 128 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket formu ve Zeyneloğlu tarafından geliştirilen“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ) (Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayısı 0.92)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 19.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışmadaki tüm istatistiksel analizlerde p değeri 0,05'in altındaki karşılaştırmalar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Araştırma bulgularına göre araştırmaya katılanların % 45.3 kadın, % 54.7 si erkektir. Çalışılan birime göre % 52 si dahili, % 38.4'ü cerrahi ve % 9.6'sı temel tıp birimlerinde çalışmaktadır. Araştırmaya katılan kadın ve erkekler arasında TCRTÖ alt boyutları incelendiğinde eşitlikçi cinsiyet rolünde ve geleneksel cinsiyet rolünde farklılık bulunmuştur (p=0.000). Cinsiyetin araştırma görevlisi doktorların bu mesleği seçmelerinde etkili olmadığı görünmüştür. Fakat toplumsal cinsiyet rollerinin, cerrahi dahili ve temel tıp branşlarında çalışan doktorlar arasında daha çok“erkek lehine bir yaklaşım olduğu”algısını oluşturduğu görülmüştür (p=0.021). Sonuç olarak araştırmaya katılanların toplumsal cinsiyet rolleri tutumlarının“eşitlikçi cinsiyet rolünde”, çalışma yaşamında ise branşlar arasında“erkek lehine bir algı”ya sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is carried out to determine the attitude scale of social gender roles of research assistant doctors in a university hospital and the perception of social gender roles in a cross-sectional way. The population of research consists of the research assistants working in the hospital. 91 per cent of the population is accessed. A survey sheet is used as a data collection tool. The survey sheet is examined in three parts. Socio-demographic characteristics in the first part, questions considered to affect the perceptions of social gender roles in the workspace in the second part and“the gender roles attitude scale”(GRAS) developed by Zeyneloğlu are used (Cronbach Alpha Reliability Coefficient 0.92). SPSS 19.0 program is used in data analysis. Categorical variables in the study, descriptive statistics belonging to variables which have continuously value with frequency and percent are given with the average, standard deviation, median, minimum and maximum values. In all statistical analyses in the research, comparisons under the“p 0.05 value”are accepted statistically significant. As a result, it is determined that the attitudes toward social gender roles do not create a perception on social gender roles. The perception of social gender roles in Professional life is compared with subcomponents of the attitude scale of gender roles in pairs and biological gender does not affect the research assistants' choices of being doctor. However, it is observed that the biological gender creates a positive perception toward mostly men in surgery, internal medicine and branches of basic medicine among doctors and it has an effect on choosing the branches (KWp=0.021). It is taught that this effect appears because of the perception of social gender roles.