Bir üniversite hastanesi araştırma görevlilerinin sigara kullanımını etkileyen faktörlerle sigara bıraktırma konusundaki davranışları ve algılanan stres düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the factors affecting tobacco use, smoking cessation behaviours and perceived stress level of research assistants in a university hospital
  1. Tez No: 945732
  2. Yazar: SEDA NUR ONGUN ANIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK MISTIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada bir üniversite hastanesinde çalışan araştırma görevlilerinin sigara kullanımını etkileyen faktörlerle sigara bıraktırma konusundaki davranışları ile algılanan stres düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 216'sı kadın, 161'i erkek olmak üzere toplam 377 araştırma görevlisi ile gerçekleştirildi. Hazırlanan anket formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi ve Algılanan Stres Ölçeği yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Çalışmamızda Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi'nden alınan puanlar, Algılanan Stres Ölçeği'nden alınan puanlar ile sosyodemografik özellikler gibi bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) istatistik paket programı ile değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler birim sayısı (n), yüzde (%), ortalama ± standart sapma (𝑋 ± 𝑆𝑆), medyan (M), minimum (min), maksimum (max) ve kartiller arası uzaklık değerleri olarak verildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to evaluate the relationship between the factors affecting smoking, smoking cessation behaviours and perceived stress level of research assistants working in a university hospital. Materials and Methods: The study was conducted with a total of 377 research assistants, 216 of whom were female and 161 of whom were male. The questionnaire form, Fagerström Nicotine Dependence Test and Perceived Stress Scale were administered by face-to-face interview technique. In our study, the relationships between the scores obtained from the Fagerström Nicotine Dependence Test, the scores obtained from the Perceived Stress Scale and independent variables such as sociodemographic characteristics were evaluated. The data obtained were evaluated with IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) statistical package programme. Descriptive statistics were given as number of units (n), percentage (%), mean ± standard deviation (𝑋 ± 𝑆𝑆), median (M), minimum (min), maximum (max) and inter-cartillary distance values.