Aile hekimliği araştırma görevlilerinin afet yönetimindeki rollerine ilişkin farkındalıkları ve afetlere hazır bulunuşlukları
Family medicine research assistants' awareness of their roles in di̇saster management and thei̇r di̇saster preparedness
- Tez No: 903821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç:Afetler genellikle ani ve beklenmedik bir anda meydana gelerek ciddi hasara, yaralanmalara, kayıplara ve toplumsal sıkıntılara neden olabilirler. İnsanların afetlere hazırlıklı olmaları ve bilinçli bir şekilde tepki vermeleri hem bireylerin hem de toplumun afetlerden kaynaklanabilecek zararları en aza indirmesine yardımcı olur. Bu aşamada toplumla iç içe ve ilk temas noktası olan aile hekimlerine büyük rol düşmektedir. Aile hekimlerinin afetlerdeki yeri, afetlerle başa çıkma stratejileri, afet öncesi hazırlık, acil durum planlaması, kurtarma çalışmaları ve iyileştirme çabalarını içeren geniş bir yelpaze içerisindedir. Sunulan çalışmada aile hekimliği araştırma görevlilerinin afet yönetimindeki rollerine ilişkin farkındalıkları ve afetlere hazır bulunuşluklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem:Kesitsel, tanımlayıcı nitelikteki bu araştırmanın evrenini Eylül 2023-Mart 2024 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Tıp Fakültesi, Konya Şehir Hastanesi (KŞH), Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BEAH) ve Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda eğitim alan yaklaşık 280 araştırma görevlisi oluşturdu. Gönüllülük temelinde evrenin %71,4'üne ulaşılarak 200 araştırma görevlisi hekimin verileri çalışmaya dahil edildi. Çalışmada uygulanan anket formunun ilk bölümünde; sosyodemografik bilgiler ve afetlerle ilgili sorular, ikinci bölümünde ise;“Genel Afetlere Hazırlık İnanç Ölçeği(GAHİÖ)”yer almaktadır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical PackageforSocialSciencesfor Windows) 20.0 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim:Disasters often occur suddenly and unexpectedly and can cause serious damage, injury, loss and social distress. People's preparedness and conscious response to disasters help both individuals and society to minimize the damages that may arise from disasters. At this stage, family physicians, who are intertwined with the society and are the first point of contact, have a great role. The place of family physicians in disasters is in a wide spectrum including strategies for coping with disasters, pre-disaster preparation, emergency planning, rescue efforts and recovery efforts. In the present study, it was aimed to evaluate the awareness of family medicine research assistants regarding their roles in disaster management and their preparedness for disasters. Materials and method: The population of this cross-sectional, descriptive study consisted of approximately 280 research assistants who received training in the Department of Family Medicine at Necmettin Erbakan University (NEU) Faculty of Medicine, Konya City Hospital (KŞH), Beyhekim Training and Research Hospital (BTRH) and Selçuk University (SU) Faculty of Medicine between September 2023 and March 2024. On the basis of volunteerism, 71.4% of the population was reached and the data of 200 research assistants were included in the study. The first part of the questionnaire form included sociodemographic information and questions about disasters, and the second part included the“General Disaster Preparedness Belief Scale (GDPBS)”. The data obtained were analyzed using SPSS (Statistical PackageforSocialSciencesfor Windows) 20.0 program.