Linezolid ile oluşturulan oksidatif stres ve hematolojik yan etkilere karşı piridoksinin koruyucu etkilerinin araştırılması
Protective Effects of Pyridoxine Against Oxidative Stress and Hematologic Side Effect of Linezolid
  1. Tez No: 352768
  2. Yazar: YASEMİN KENDİR DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYATA, DOÇ. DR. Metehan ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada linezolid ile oluşturulan oksidatif stres ve yan etkilere karşı piridoksinin koruyucu etkisi araştırıldı. Bu amaçla 40 erkek Spraque-Dawley cinsi rat alınarak dört grup oluşturuldu. Kontrol grubuna (K, n:10) 1 mL serum fizyolojik, linezolid grubuna (L, n:10) 125 mg/kg/gün linezolid, piridoksin grubuna (P, n:10) 100 mg/kg/gün piridoksin, linezolid+piridoksin grubuna (LP, n:10) ise 125 mg/kg/gün linezolid ve 100 mg/kg/gün piridoksin, 14 gün boyunca gavaj yoluyla uygulandı.İlaç uygulama öncesinde ve sonrasında kan örnekleri alınarak tam kan sayımı, BUN, kreatinin, alanin amino transferaz (ALT), aspartat amino transferaz (AST), total ve direkt bilirübin değerlerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
In this study we was evaluated the protective effects of pyridoxine againts linezolide-induced hematological side effects and oxidative stress in rats. For this purpose, 40 male Spraque Dawley rats were used and divided into four groups. The control group (K, n:10) was administered 1 mL of saline solution, the linezolid group (L, n:10) was administered 125 mg/kg/day of linezolid, the pyridoxine group (P, n:10) was administered 100 mg/kg/day of pyridoxine, and the linezolid+pyridoxine group (LP, n:10) was administered 125 mg/kg/day of linezolid and 100 mg/kg/day pyridoxine for 14 days by gavage.Before and after the drug administration period, blood samples were collected to measure complete blood count, BUN, creatinine, alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), total and direct bilirubin values.