Bir maden işletmesi çalışanlarında tanı almış uyku bozukluğu ve gündüz uykululuğu sıklığının değerlendirilmesi
The assessment of frequency of diagnosed sleep disorders and daytime sleepiness in workers of a mine enterprise
- Tez No: 352767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Uyku insan yaşamının yaklaşık 1/3'ünü kapsayan sağlık için önemli bir gereksinimdir. Uyku döneminde beyin farklı fizyolojik, elektro-fizyolojik ve bilişsel faaliyetler gerçekleştirir. Uyku bozuklukları kişinin uyku süresi, düzeni ve kalitesinde görülen rahatsızlıklardır. Bilinen yaklaşık 85 çeşit uyku bozukluğu vardır. Bu kesitsel araştırma; maden çalışanlarında tanı almış uyku bozukluğu sıklığını ve uyku bozuklukları ile ilişkilendirildiği bilinen gündüz uykululuğunu araştırmayı amaçlamaktadır. İncelenen diğer değişkenler; sosyo-demografik özellikler, çalışma yaşamı ve koşullarına ait özellikler, alışkanlıklar ve diğer hastalık öyküsüdür. Araştırmada değişkenler doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ve gündüz uykululuk durumlarını değerlendirmek için Epworth Uykululuk Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 1520 kişidir, hesaplanan en küçük örnek büyüklüğü 307'dir, %30 yedek kullanılmış olup, rastgele sayılar tablosu ile çalışma özellikleri doğrultusunda hedeflenen 409 kişiden 378'ine (%92.4) ulaşılmıştır. Ulaşılan örnek kendi evrenini temsil etmektedir. Araştırma grubunda ortalama yaş 34.5±5.1'di. Çalışanların ortalama çalışma yılı 8.3±5.1' di. Çalışanlar tarafından tanı almış uyku bozukluğu bildirilmezken, Epworth Uykululuk Ölçeği ile saptanan gündüz uykululuk sıklığı ise %29.4 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Sleeping, which constitutes about 1/3 of human life time, is an important requirement for health. During sleeping, brain performs various physiological, electro-physiological and cognitive activities. Sleep disorders are disturbances in the duration, pattern and quality of sleep. It's known that there are 85 types of sleep disorders. This cross-sectional study aims to explore the frequency of diagnosed sleep disorders and the daytime sleepiness, known to be related to sleep disorders (using Epworth Sleepiness Scale) in miners. Other investigated variables are socio-demographic characteristics, working life and conditions, habits and the history of other diseases. In the study, a questionnaire developed by the investigator in accordance to the variables and Epworth Sleepiness Scale to measure daytime sleepiness were used. Target population of the study was 1520 miners and the calculated“smallest representative sample size”was 307. Thirty percent of replacement has been used and out of a total of 409 target people, selected by using a random numbers table in accordance with their working characteristics, 378 people (92.4%) were reached. Achieved sample represents its own universe. The mean age of the study group was 34.5±5.1. The average working year of the employees was 8.3±5.1. While sleep disorder diagnoses were not reported by the workers, the frequency of daytime sleepiness detected by Epworth Sleepiness Scale was found to be 29.4%.