Dişeti büyümelerinin farklı gingivektomi yöntemleri ile tedavilerinde oluşan ısı ve iyileşmenin değerlendirilmesi
Evaluation of temperature and healing in treatment of gingivaval enlargement using different gingivectomy techniques
  1. Tez No: 352782
  2. Yazar: MEHMET MURAT TAŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER KESKİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Dişeti büyümeleri, akut ya da kronik enflamatuvar değişiklikler sonucu olan, dişetinde hacimsel artışın klinik olarak gözlemlendiği, sık görülen bir dişeti hastalığıdır. Dişeti büyümelerinin tedavisinde pek çok cerrahi teknik kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı; kronik enflamatuvar dişeti büyümelerinin tedavisinde kullanılan 4 farklı gingivektomi tekniğini (Er:YAG lazer, Nd:YAG lazer, elektrokoter ve konvansiyonel yöntem), ısı ve iyileşme sürecindeki epitelizasyon, doku sıcaklık, enflamasyon ve ağrı seviyeleri bakımından karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Split-mouth dizayn edilen çalışma; alt, üst çene sağ ve sol anterior bölgelerde kronik enflamatuvar dişeti büyümesi olan, sistemik olarak sağlıklı toplam 37 (19 kadın, 18 erkek) hasta üzerinde yapılmıştır. Operasyon öncesinde, periodontal klinik indeksler, dişeti oluğu sıvısı (DOS) hacmi ve dişeti sıcaklıkları kaydedilip operasyon sırasında farklı gingivektomi yöntemleri sırasında oluşan sıcaklık değişimleri ve operasyon sonrası iyileşme sürecinde dişeti sıcaklıkları ve epitelizasyon seviyeleri 3, 7, 10 ve 15. günlerde, DOS seviyeleri 15, 30 ve 90. günlerde, ağrı seviyeleri de 2 ve 8. saatler ile 1-7 günler arası değerlendirilmiştir. Bulgular: Klinik periodontal parametreler için grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Gingival enlargement, comprises a common feature of gingival disease in which an increase in size of the gingiva is observed which may result from chronic or acute inflammatory changes. Several surgical techniques have been used towards alleviating these enlargement areas. The aim of this study was to compare and investigate epithelization, gingival temperature, inflammation and pain levels in post-operative healing process in 4 different gingivectomy techniques including Er:YAG laser, Nd:YAG laser, electrocautery and conventional gingivectomy in treatment of chronic inflammatory gingival enlargements. Material and Method: Our split-mouth designed study was conducted on 37 systemically patients consisting of 19 females and 18 males, who had gingival enlargement areas on the left and right of maxillar and mandibular anterior regions. Clinical periodontal parameters, gingival crevicular fluid (GCF) levels and gingival temperature levels were recorded before the investigation and during gingivectomy operations with different techniques, gingival temperature was measured. Gingival temperature and epithelization levels in 3, 7, 10 and 15 days; GCF levels in 15, 30 and 90 days and pain levels in 2, 8 hours and between 1-7 days of post-operative healing process were evaluated. Results: When clinical periodontal parameters were compared, there was no significant difference found between all application within and between groups (p>0,05).