Sistemik hastalık görülen çocuklarda büyük azı ve kesici diş hipomineralizasyonu risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of molar incisor hypomineralization risk factors in children with systemic diseases
- Tez No: 352783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, sistemik hastalıkların Büyük Azı ve Kesici Diş Hipomineralizasyonu (BAKH) gelişimi üzerine etkisinin belirlenmesi ve çürük etiyolojisinde BAKH'nin rolünü ortaya koymaktır. Materyal ve Metot: Çalışma grubuna 4 yaşından önce sistemik hastalık tanısı konulmuş, 8 yaş ve üzeri 394 çocuk dahil edildi. Kontrol grubu olarak herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan aynı yaş aralığındaki 394 çocuk seçildi. Toplam 788 çocuk hastanın ağız içi muayeneleri yapılarak ilgili dişlerde BAKH varlığı, BAKH şiddeti değerlendirildi ve DMFT indeksleri kaydedidi. Çalışma kapsamındaki hastaların sosyodemografik özellikleri, prenatal ve perinatal bulguları kaydedildi. Bulgular: Çalışma ve kontrol grubundaki çocuklarda BAKH görülme sıklığı, sırasıyla, %28,93 ve %23,60 olarak bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of systemic diseases on MIH development and the role of MIH in caries etiology. Material and Method: 394 children aged 8 and older, who had been diagnosed with a systemic disease before the age of 4, were included in the study group. Another 394 children within the same age range, who had no systemic disease, were included in the control group. A total of 788 children were evaluated in terms of the presence and severity of MIH and DMFT indexes were then recorded. Sociodemographic characteristics as well as prenatal and perinatal outcomes of the patients were also recorded. Results: The frequency of MIH in the study group and control group was found to be 28.93% and 23.60%, respectively (p0.05).