Hipertansif hastalarda olmesartan tedavisi ile HS-CRP ve ekokardiyografik doku doppler parametrelerindeki değişiklikler
HS-CRP and echocardiographic tissue doppler parameter changes after olmesartan treatment in hypertansive patients
- Tez No: 352828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Hipertansiyon (HT) sıklığı ve önemi giderek artan kardiyovasküler bir sağlık sorunudur. Çalışmamızda HT olan bireylerde high sensitive c-reaktif protein (Hs-CRP) düzeyleri ve tedavi sonrası Hs-CRP düzeylerinde ki değişimi değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 40 yeni tanı evre 1-2 HT olan hasta alındı. Hastalara kan basıncı (KB) regüle olacak şekilde 20-40 mg olmesartan verilerek tedavi öncesi ve sonrası Hs-CRP değerlerine ve konvansiyonel ekokardiyografi ve doku doppler parametrelerine bakıldı.Bulgular: Hastaların 21' i kadın ve 19' u erkek idi. Hastaların %43' ünde sol ventrikül hipertrofisi(SVH) olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
İntroduction and Aim: HT is a health problem that its prevelence and importance increasing by the time in our study we aim to evaluate the alternance of high sensitive c-reactive protein (hs-crp) levels of patients with hypertension and post therapy hs-crp levels.Methods and materials: İn our study we had 40 patients new diagnosed stage 1-2 hypertension. We treated the patients by using 20-40 mg olmesartan to regulate their blood pressure and evaluate their pre and post therapy hs-crp levels, convensional eco and tissue doppler parameters.Findings: 21 of patients were femail, 19 were mail. 43% of patients had left ventricular hypertrophy (LVH).