Yoğun bakım Ünitesinde mekanik ventilasyon desteği alan hastalarda arteriyel oksijen basıncı ile mortalite arasındaki ilişki
Relati̇onshi̇p between arteri̇al oxygen tensi̇on and mortali̇ty of pati̇entsi̇n i̇ntensi̇ve care Uni̇t wi̇th mechani̇cal venti̇lati̇on support
  1. Tez No: 352848
  2. Yazar: AYHAN KAYDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ERGİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Hiperoksinin mortalite ve mobiditeyi arttıran bağımsız bir risk faktörü olabileceğine dair çalışmalar olmasına rağmen bu konu belirsizliğini korumaktadır. Çalışmamızda yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilatör desteği alan hastalarda arteriyel oksijen basınç değerlerinin ve arteriyel karbondioksit değerlerinin mortaliteye etkisini incelemeyi amaçlıyoruz. Ayrıca hiperoksemi durumunda yoğun bakım hekimlerinin yaklaşımlarını araştırmayı planlıyoruzGereç ve Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra, 2008-2012 yılları arasında yoğun bakım ünitesinde yatan ve en az 24 saat mekanik desteği alan 18 yaş üstündeki hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların dosyalarından demografik özellikler, kan gazı ve mekanik ventilasyon parametleri incelendi. Elde edilen veriler SPSS programında istatistikler analizler kullanılarak değerlendirildi.Bulgular: 2008-2012 tarihleri arasında yoğun bakım ünitesine yatışı olan 7689 hasta arasında çalışmaya dahil edilme kriterine uygun bulunan 263'ü (%58,4) erkek, 187'si (%41,6) kadın olmak üzere toplam 450 olgu ile yapılmıştır. Normoksi 232 (%51,5) olguda, hiperoksi de 218 (%48,5) olguda görülmüştür. Ortalama PaO2 16,2 kPa, FiO2 %60. Olguların 254'ü(%56) eksitus olmuştur. Olguların PaO2 düzeyleri mortaliteye göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemekte olup (p>0,05), PCO2 sınıflamasına göre mortalite ile ilişki saptanmamıştır. PaO2 ve FiO2 sınıflamasına göre hastaların standardize mortalite oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). Hiperoksik kabul edilen grupta hastaların %82'nin FiO2 değerlerinin düşürüldüğü ve düşük PEEP değerlerinin tercih edildiği görülmüştür.Sonuç: Çalışmamızın sonucunda yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilatördeki hastalarda arteriyel oksijen basıncı ve karbondioksit basıncı ile mortalite arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Yoğun bakım hekimlerinin hiperoksemik tanımladığımız arteriyel oksijen değerlerinde FiO2 değerlerini düşürdüklerini fakat FiO2 %40'ın altında ise düzenleme yapmadıklarını belirledik. Önceden yapılan çalışmaların aksine erken hiperoksemi ile mortalite arasındaki ilişki belirsizdir. Hiperoksi ile mortalite ilişkisini saptamak için prospekif konrtollü, ulusal veri toplama ve kayıt sistemi düzenli olan çalışmalara ve nedensellik ilişkisi saptanması amacıyla müdahaleci stratejiler içeren çalışmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Although there are studies that hyperoxia may be an independent risk factor for increased mortality and morbidity, this issue remains unclear. The main objective of this thesis is to examine the relationship between arterial oxygen tension, arterial carbondioxide tension and in hospital mortality of patients in intensive care unit with mechanical ventilation support. In addition we intend to investigate intensive care physicians?s approach to hyperoxemia.Material and Methods: After obtaining ethics committee approval, we recorded retrospectively data?s of patients whom survived at least 24 hours in intensive care unit with mechanical ventilation support over the age of 18 between year 2008-2012, the charts demographic properties, and mechanical ventilation, blood gas parameters were analyzed. The obtained data were evaluated using the SPSS statistical analysis program.Results: 7689 patients admitted to the intensive care unit between 2008 and 2012. Among 450 patients meeting the inclusion criteria of the study, 263 (58.4%) were male and 187 (41.6%) were female. Normoxia was observed in 232 (51.5%) patients and hyperoxia in 218 (48.5%). Mean PaO2 was 16.2 kPa, and FiO2 was 60%. 254 (56%) of those patients had died throughout the five year period. There was not statistically significant difference in mortality between PaO2 levels and PCO2 levels (p> 0.05). According to the classification of PaO2 and FiO2, there was not statistically significant difference in mortality (p> 0.05). Physicians reduced FiO2 values in 82% of hyperoxemic patients, and in this group low PEEP values were chosen.Conclusion: We found that there was no significant association between mortality and arterial partial pressure of oxygen and carbon dioxide of patients in intensive care unit with mechanical ventilation support. When physicians in intensive care unit noticed hyperoxic arterial oxygen levels, they adjusted ventilator settings and decreased FiO2 levels except when FiO2 lower than %40. In contrast to previous studies, the relationship between early hyperoxemia and mortality is unclear. In order to determine the relationship between mortality and hyperoxia, and to determine causality; prospective, controlled -if possible- interventional studies with accurate national data collection and recording system should be done.