Açık kalp ameliyatı olan hastalara uygulanan refleksolojinin fizyolojik değişkenler ve mekanik ventilasyondan ayırma süresi üzerine etkisi
The effect of reflexology on physiological parameters and mechanical ventilation weaning time in patients undergoing open heart surgery
- Tez No: 482894
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER DENİZ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışma, açık kalp ameliyatı olan hastalara uygulanan refleksolojinin fizyolojik değişkenler ve mekanik ventilasyondan ayırma süresi üzerine etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel tasarım olarak gerçekleştirildi. Araştırma, bir üniversite hastanesinin kalp ve damar cerrahisi kliniğine açık kalp ameliyatı uygulanmak üzere kabul edilen ve araştırma kriterlerine uyan 85 hasta ile gerçekleştirildi. Hastalar, deney (n=42) ve kontrol (n=43) gruplarına ayrıldı. Deney grubundaki hastaların ayaklarına, ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesine kabulü sonrası 1. saatinde, 30 dakika boyunca refleksoloji uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara ise hiçbir girişim yapılmadan, rutin tedavi ve bakım uygulandı. Her iki gruptaki hastaların belirli zaman aralıklarındaki fizyolojik değişkenleri ve mekanik ventilasyondan ayırma süreleri izlendi. Araştırma sonucunda elde edilen veriler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 programı kullanılarak analiz edildi. Hastaların fizyolojik değişkenlerinin gruplararası karşılaştırılması incelendiğinde; deney grubundaki hastaların refleksoloji öncesi 5. dakika nabız hızı ve diyastolik kan basıncı değerlerinin kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu (p0,05) saptandı. Deney grubundaki hastaların ekstübasyon sonrası 5.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a quasi-experimental design to evaluate the effect of reflexology on physiologic parameters and weaning time in patients undergoing open heart surgery. The study was conducted by including 85 patients in the study, who admitted in the cardiovascular surgery inpatient clinic of a university hospital for open heart surgery and meet the study criteria. The patients were divided into the test (n=42) and control (n=43) groups. Reflexology was applied to the feet of the patients in the test group for a duration of 30 minutes in post-operative hour 1 after they were transferred to intensive care unit. Only routine treatment and care were administered to the patients included in the control group without any intervention. Patients in both groups were monitored for physiologic variables and weaning times from mechanical ventilation at specific time intervals. The data obtained from the study were analyzed using the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 program. When the intergroup comparison of physiological variables of the patients examined, it was found the pulse rate and diastolic blood pressure values of the patients in the test group at pre-reflexologu minute 5 were significantly higher (p0.05) in terms of respiratory rate, systolic blood pressure and mean arterial pressure measurements.