GÜTF Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde takip edilen ventilatöre bağlı hastaların endotrakel aspirasyonları sırasında meydana gelen serebral oksijenizasyon değişikliklerinin near ınfrared spektroskopi cihazı ile değerlendirilmesi
The evaluation of cerebral oxygenation changes with near infrared spectroscopy during open endotracheal suctioning on the patients who are conventionally mechanically ventilated in Gaziantep University pediatric intensive care Unit
- Tez No: 398996
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOŞNAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: GÜTF Çocuk Yoğun Bakım Ünitesindeki hastaların, ventilatördeki takipleri sırasında uygulanan endotrakeal aspirasyon işleminin serebral oksijen satürasyon indeksini (rSO2), splanknik oksijen satürasyon indeksini (rBO2), arteriyel oksijen satürasyonunu (SO2), nabız sayısını ve arteriyel kan basıncını nasıl etkilediğini belirlemek. astalar ve Yöntem: Çalışma, Haziran 2012-Aralık 2012 tarihleri arasında GÜTF Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde ventilatöre bağlı takip edilen 38 çocuk hastayı kapsayan prospektif bir çalışmadır. Hastaların aspirasyondan önceki bir dakikalık süreçte, aspirasyonun 5.ve 10. saniyesinde, aspirasyondan sonraki bir dakikalık süreçte rSO2, rBO2, SO2 ve nabız sayıları sürekli kaydedildi. Aspirasyon öncesindeki 30. saniyede ve sonrasındaki 90. saniyede sistolik, diyastolik ve ortalama arteryel kan basınçları ölçüldü. Aspirasyondan önce hastaların FiO2 değerleri %100 yapıldı ve 10 saniye bu şekilde preoksijenizasyon uygulandı. 130. saniyede tekrar bazal FiO2 değerlerine dönüldü. Aspirasyon 10 saniye süresince yüzeyel uygulandı. Veriler SPSS 11.5 programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Detecting changes of pulse rate, arterial blood pressures, splancnic and serebral oxygen saturation index, arterial oxygen saturation during endotracheal suctioning on patients who need ventilatory support in GÜTF Pediatric Intensive Care Unit. Patients And Method: It is a prospective study which made between July 2012-December 2012 on patients who require mechanical ventilation support on GÜTF Pediatric Intensive Care Unit. rSO2, rBO2, pulse rate and arterial saturation values were measured during endotracheal suctioning, during one minute before and after suctioning. Systolic, diastolic, mean blood pressures before suctioning on 30 th second and after suctioning on 90 th second were measured. Before 10 seconds of suctioning, FiO2 level was increased to %100 and preoxygenation was provided during 10 seconds . FiO2 level returned to baseline value on 130 th second. Swallow aspiration was made during 10 seconds.