Doğal monoterpenlerden koku bileşiklerinin üretimi
  1. Tez No: 35289
  2. Yazar: TEMEL ÖZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
IV ÖZET Türkiye yeterli doğal kaynaklara sahip olmasına karşılık günümüze kadar bu kaynaklar yeterince kullanılamamıştır. Ülkemizdeki mevcut doğal monoterpenlerden koku bileşikleri üretimini amaçlayan bu çalışma ile parfüm sanayiinde geniş kullanımı olan maddelerin üretimi için laboratuvar ölçekteki ilk çalışmalar gerçekleştirilmiştir. oc-Pinen'den başlayarak kafur'a kadar uzanan reaksiyon işlemlerinin ilk basamağım oluşturan kamfen izomerizasyonunda, elde edildiği çam türüne göre içinde % 65-90 oc-pinen olan terebentin hammadde olarak kullanılmıştır. Fraksiyonlu distilasyon ile terebentin içindeki a-pinen miktarı % 95 'e çıkartıldıktan sonra metatitanik asit katalizörü kullanılarak kamfen izomerizasyonu gerçekleştirilmiş ve maksimum dönüşümün sağlandığı parametreler belirlenerek ürünün spektroskopik değerlendirmesi yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Terebentin, a-Pinen, îzomerizasyon, Kamfen, Reaksiyon, Metatitanik asit
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkey is endowed with rich natural resources, however this natural wealth is not being fully exploited. The aim of this study was to look into the possible production of fragrance compounds used in perfumery from natural monoterpenes in laboratory scale. Turpentine containing 65-90 % of a-pinene depending on the species of Pine was used as starting material. Isomerization of a-pinene to camphene was accomplished using a-pinene (min 95 %) obtained by fractional distillation of turpentine. Different catalysts were tested for the isomerization reaction. Optimum conditions for fractionation of turpentine and isomerization reaction of a- pinene were determined at laboratory scale experiments. Maximum conversion (ca. 55%) of a-pinene to camphene was obtained with metatitanic acid used as a catalyst. Camphene, converted from a-pinene, was characterized by GC, GC/MS, NMR, IR and UV spectroscopic analysis. Key words : Turpentine, a-Pinene, Isomerization, Camphene, Reaction, Metatitanic acid