Hücre içi yerleşim yapan bakteri enfeksiyonlarında prokalsitonin değerleri
Procalcitonin values in intracellular bacterial infections
  1. Tez No: 352901
  2. Yazar: ÇİĞDEM KARABIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN AYAŞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hücre dışı (HD) ve hücre içi (Hİ) yerleşimli mikroorganizmalara karşı harekete geçen immünopatogenetik mekanizmalar birbirinden farklıdır. HD mikroorganizmalarla oluşan enfeksiyonlarda prokalsitonin (PCT) düzeylerinin yükseldiğine dair çok sayıda kanıt bulunmasına karşın, Hİ mikroorganizmaların PCT düzeyi üzerine etkisini değerlendiren çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu çalışmanın amacı, Hİ yerleşimli mikroorganizma enfeksiyonlarındaki serum PCT ile HD yerleşimli mikroorganizma enfeksiyonlarındaki PCT düzeylerini karşılaştırmaktır. Bu çalışmaya, HD mikroorganizmalarla gelişen enfeksiyonlar olarak sepsis [n=26], pnömoni [n=13], yumuşak doku enfeksiyonu [n=8]) ve Hİ mikroorganizmalarla gelişen enfeksiyonlar olarak tüberküloz [n=14], bruselloz [n=30], tularemi [n=28]) olguları dahil edildi. Bu olgulara ait serum örneklerinde PCT, C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimentasyon hızı (ESR) ve lökosit düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Immunopathogenetic mechanisms which activated against intracellular (IC) and extracellular (EC) microorganisms are different. Altough there are a great number of evidences showing that procalcitonin (PCT) increase in infections with EC microorganisms, there is a limited number of studies examining the effect of IC microorganisms on PCT levels. Aim of the study was to compare the serum levels of PCT in infection of IC microorganisms with PCT levels in infection of EC microorganisms. Cases of infection with EC microorganisms (sepsis [n=26], pnömoni [n=13], softtissueinfection [n=8]) and cases of infection with IC microorganisms (tuberculosis [n=14], brucellosis [n=30], tularemia [n=28]) were enrolled in the study. PCT, C-reactive protein (CRP), white blood cell (WBC) and eritrosit sedimentation rate (ESR) were measured in the serum samples of the cases.