Hastaneye yatırılan toplumda gelişen pnömonili hastalarda ardışık tedaviye geçişin değerlendirilmesinde NT-proBNP''nin yeri
- Tez No: 352918
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN EKİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gerek tedavi maliyetini azaltmak, gerekse hastayı hızlı taburcu edebilmek amacıyla mümkün olduğunca kısa sürede parenteral tedaviden oral tedaviye geçilmelidir. Toplumda Gelişen Pnömoni'de (TGP) ardışık tedaviye geçiş kararı vermek her zaman kolay değildir. İntravenöz tedavinin uzamasıyla gelişebilecek komplikasyonlar ve maliyet olayın bir boyutu iken, oral tedaviye erken geçildiğinde yaşanabilecek tedavi başarısızlığı ve nüks ihtimali bir başka boyuttur. Bu nedenle, hastaya en yüksek düzeyde faydayı en az girişim ve hospitalizasyon ile sağlayabilme konusunda yönlendirici parametrelere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışma hastanede yatarak tedavi görmekte olan Toplumda Gelişen Pnömoni' li hastalarda intravenöz tedaviden oral tedaviye geçişte yeni bir biyobelirteç olarak NT-proBNP' nin klinik kullanımını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Prospektif olarak yapılan bu çalışmada Haziran 2012- Ocak 2013 tarihleri arasında TGP tanısı ile hospitalize edilen 22 vakanın yatış günü ve oral tedaviye geçiş günü alınan kan örneklerinde NT- proBNP ve rutin enfektif parametreler (CRP, sedimentasyon, prokalsitonin, tam kan sayımı) çalışılmıştır. Altı gün ve öncesinde oral tedaviye geçilen (erken düzelen grup: EDG) ve altıncı günden sonra oral tedaviye geçilen (geç düzelen grup: GDG) olmak üzere iki grup arasında parametreler karşılaştırılmıştır. Erken düzelen grupta 17 (%77,28), geç düzelen grupta 5 (%22,72) hasta vardır. Her iki grup arasında NT-proBNP, prokalsitonin, SpO2, PaO2, CRP, sedimentasyon, beyaz küre sayısı açısından anlamlı fark bulunmaktadır. Bu değişkenler için ROC (Receiver Operating Characteristic) analizi yapıldığında, altıncı günden sonra oral tedaviye geçişi öngörmede NT-proBNP (AUC= 0,929, %95CI= 0,735-0,991), prokalsitonin (AUC= 0,824, %95CI=0,603-0,950), PaO2 (AUC= 0,765, %95CI= 0,538-0,916) ve SpO2 (AUC= 0,812, %95CI= 0,590-0,944) parametrelerinin tanısal değeri olduğu görülmüştür. Yaş, hastalık tipi (tipik/ atipik pnömoni), CURB-65, SpO2, PaO2, prokalsitonin ve NT-proBNP değişkenleri için stepwise regresyon analizi yapıldığında prokalsitonin (p: 0,031) ve NT-proBNP (p= 0,048) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Tüm bu sonuçlardan yola çıkarak, bizim çalışmamızda TGP' li hastalarda ardışık tedaviye geçişte prokalsitonin ve NT-proBNP düzeyleri, bu güne kadar bizlere yol gösterici olması açısından belirlenmiş kriterlere (CRP ve lökositozda düzelme) göre, oral tedaviye geçileceği günün tespitinde daha anlamlı gibi görünmektedir. Ayrıca hastane yatışı gereken TGP' li hastaların uzun süreli intravenöz antibiyotik gereksinimi olacağını ön görmede NT-proBNP ve prokalsitonin düzeylerinin kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu konu ile ilgili daha çok sayıda hasta içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Switch Therapy in community-acquired pneumonia (CAP) is not always an easy decision to make. Complications that can be faced with the prolonging of intravenous therapy and cost is one aspect of this dilemma while failure of treatment due to early oral treatment commencement and the risk of reccurrence is the other. Therefore we often require parameters to guide us in achieving maximum benefit with minimum invasive procedures and hospital stay. This study has been planned to investigate the effectiveness of NT-proBNP in determining the switch therapy in community-acquired pneumonia. This prospective study consisted of 22 patients that were hospitalized with CAP diagnosis between June 2012 and January 2013. NT-proBNP and routine infectious parameters (CRP, sedimentation, procalcitonine, leukocyte) were obtained on both the first day of hospitalization and the day of oral treatment initiation. Patients who started oral treatment on the sixth day or before (early recovery group: ERG) and those who started after the sixth day (late recovery group: LRG) were compared to determine significance in parameters. Study was continued with 17 (77,28%) early recovery group and 5 (22,72%) late recovery group. There a significant difference regarding NT-proBNP, CRP, sedimentation, procalcitonine and leukocyte between the two groups. When a ROC analysis was conducted for these variables, it was noted that NT-proBNP (AUC: 0,929, %95CI: 0,735-0,991), procalcitonine (AUC: 0,824 ,%95CI: 0,603-0,950), PaO2 (AUC: 0,765, %95CI: 0,538-0,916) and SpO2 (AUC: 0,812, %95CI: 0,590-0,944) have diagnostic value in determining switch therapy after the 6 day. When a stepwise regression analysis was conducted for age, disease type (typical/atypical pneumonia), CURB-65, SpO2, PaO2, procalcitonine and NT-proBNP, it was determined that procalcitonine (p=0.031) and NT-proBNP (p=0.048) were statistically significant. In light of our findings, procalcitonin and NT-proBNP levels seem to correlate beter with the time to switch to oral therapy than the known parameters (return of CRP levels and leukocyte number to normal). This study is the first to investigate the effectiveness of NT-proBNP in determining the switch therapy in CAP and has shown promising results. Further large-scale studies are needed to determine the extent of its effectivity.