Tip 1 diyabetli çocuklarda subklinik aterosklerozun ve nitrik oksit s-endoglin düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 352921
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BİDECİ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tip 1 diyabetes mellituslu (T1DM) erişkinlerde en sık ölüm nedeni kardiyovasküler hastalılardır (KVH). Ateroskleroz, KVH'a zemin hazırlayan temel risk faktörüdür. Erişkinlerde en önde gelen aterosklerotik risk faktörleri arasında yer alan diyabet, çocuklarda da aterosklerotik risk faktörleri içerisinde gösterilmektedir. Çocuklarda T1DM sıklığı tüm dünyada hızla artmaktadır. Bu nedenle daha çocukluk döneminde subklinik aterosklerozun tanınması, bu çocuklarda erken dönemde diyabete bağlı gelişebilecek KVH'ı önlemede yardımcı olabilir. Çalışmamızda, diyabetli çocuk ve ergenlerde, biyokimyasal olarak plazma S-endoglin ve nitrik oksit (NO) seviyesi, radyolojik olarak ise akım aracılı dilatasyon (FMD) ve karotis intima media kalınlığı (KİMK) ölçümü ile subklinik ateroskleroz araştırıldı ve T1DM'li çocuklarda mikroalbüminüri varlığının bu parametrelerle olan ilişkisi incelendi. Çalısmada 11-19 yaş arası mikroalbüminürisi olan [MA (+)] 15 T1DM'li hasta, mikroalbüminürisi olmayan [MA (-)] 33 T1DM'li hasta ve 29 sağlıklı kontrol yer aldı. Tüm katılımcıların serum NO, plazma S-endoglin, FMD ve KİMK ölçümleri yapıldı. Ortalama NO seviyeleri açısından üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,005). MA (+) ve MA (-) gruplarının NO seviyesi kontrol grubuna göre yüksek tesbit edildi (sırasıyla p=0,04 ve p=0,06).
Özet (Çeviri)
The most common cause of mortality among patients with type 1 diabetes mellitus (T1DM) is cardiovascular diseases (CVD). Atherosclerosis is the major risk factor for CVD. Type 1 DM is indicated as an independent risk factor for developing atherosclerosis in children as in adults. The prevalence of T1DM in children is rapidly increasing worlwide. Therefore early recognition of subclinical atherosclerosis already in childhood may enable to prevent CVD that may develop during earlier diabetes. In this regard we assessed subclinical atherosclerosis in adolescents with T1DM by non-invasive radiological methods including flow-mediated dilation (FMD) of the brachial artery and measurement of intima-media thickness (CIMT) of the carotid arteries along with serum S-endoglin and plasma nitric oxide levels, and relationship of these measures with microalbuminuria (MA). This study included 15 T1DM patients with MA [MA (+)], 33 T1DM patients without MA [MA (-)] and 29 healthy controls. All participants were adolescents aged between 11-19 years. Flow mediated dilation, CIMT and, plasma S-endoglin and NO levels were measured. Plasma NO level significantly differed among MA (+), MA (-) and control groups (p=0.005). The NO level of both MA (+) and MA (-) groups were higher than the control group (p=0.04 ve p=0.06, respectively).