Tokat il merkezindeki ilköğretim 12 yaş öğrencilerde DMFT indeksi ve ilişkili faktörler
Evaluation of DMFT index and related factors in 12 years aged students of primary school in tokat city center
  1. Tez No: 352924
  2. Yazar: ASUDE KAYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT EĞRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Halk Sağlığı, Dentistry, Public Health
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı olmasının, sağlıklı bir yaşam üzerinde rolü büyüktür. Genel sağlık hizmetleri içinde önemli bir yeri olan diş ve diş eti hastalıklarına yönelik hizmetlerin doğru planlanabilmesi için, ağız-diş sağlığı ve hastalıklarıyla ilgili istatistiksel bilgilere ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı, Tokat ilinde, 12 yaş grubu öğrencilerde ağız-diş sağlığı profilini ortaya çıkarmak, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün 2000 yılı hedeflerine ulaşılıp ulaşılamadığını öğrenmek ve bu bulguların, bazı sosyo-demografik özellikler ve ağız sağlığına ilişkin alışkanlıklar gibi değişkenlerle ilişkisini tespit etmektir. Araştırma Tokat Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünden gerekli izinler alınarak Tokat ili Merkez ilçesi Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı İlköğretim Okullarında öğrenim gören 12 yaş öğrencileri üzerinde, 1-15 Haziran 2011 tarihleri arasında yapılmıştır. Nüfusa orantılı küme örneklem yöntemi ile hesaplanarak 26 ilköğretim okulunda 10`ar kişilik 30 küme çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler t testi, Mann Whitney U ve Pearson ki-kare testleri kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A healthy teeth and gingiva are very important for a healthy life. Data of oral-dental health status is necessary to plan the health care services for oral diseases. The purpose of the study was to evaluate the oral-dental health status of 12 years aged students in Tokat and to detect its relationship with nutrition, teeth brushing and socio-economic level. The study was conducted on 12 years aged students of primary schools in Tokat city center following the obtaining of the necessary permissions from Governorship of Tokat and Directorate of National Education, between June 1-15, 2011. 30 clusters consisted of 10 students each were included from 26 schools by calculating cluster sampling method of proportioned to population. Data was analyzed by using t test, Mann Whitney U test and Pearson chi-square test. Results were evaluated in 95% confidence interval and 5% significance level. There was 126 male and 174 female of 300 students in the study. Questions for the teeth brushing, nutrition and socio-economic level were asked to participants and intra oral examinations were carried out. Ninety eight percent of the students had their own toothbrush. On the other hand, only 57% of them were brushing their teeth twice or three times in a day. Frequent consumption of sugar or chocolate and drinking of acid juice like coke ratios were 57.9% and 42.3%, respectively. Decayed-Missing-Filled Teeth index (DMFT) was 3.33 and the distribution of DMFT according to gender of the students was statistically insignificant (p=0.317). There was at least one decay in 82% of the students. Education level of the mother and number of the family members showed statistically significant correlation with decay.