Asiyanotik konjenital kalp hastalığı olan çocuklarda demir eksikliği ve tedavisinin nörogelişim üzerindeki etkisi
Effects of iron deficiency and treatment on neurodevelopment of the children with acyanotic congenital heart disease
  1. Tez No: 352923
  2. Yazar: AYTEN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA SEDEF TUNAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Demir eksikliği anemisi, gelişmekte olan ülkelerin en sık görülen halk sağlığı sorunudur. Demir eksikliği yetersiz beslenme göstergesidir; bilişsel fonksiyonları, motor kapasiteyi ve öğrenme becerisini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada asiyanotik KKH olan çocukların nörogelişimsel izleminde Türkiye'de sık görülen DE, DEA ve tedavisinin bilişsel ve motor fonksiyonlara etkisinin gösterilmesi planlanmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Polikliniğine 02.05.2013 ile 23.08.2013 tarihleri arasında başvuran asiyanotik KKH tanısı almış 132 olgunun katılımıyla gerçekleşmiştir. Tam kan sayımı, serum demir, demir bağlama kapasitesi, transferin saturasyonu ve ferritin düzeyleri ölçülmüştür. Ferritin Düşük olgulara 4mg/kg oral demir tedavisi verilmiş; tedavi öncesi ve sonrası psikometrik testler ve büyüme parametreleri ile değerlendirilmiştir. Ferritin Normal Grup 58(%43,9) olgu, Ferritin Düşük Grup 74 [ DE Grup: 53 (%40,2) ve DEA Grup 21 (%15,9)] olgudan oluşmaktadır. Olguların boy, kilo, baş çevresi 3-97 persentil arasındadır. Kilo ortalaması ferritine göre değerlendirildiğinde başvuru anında anlamlı fark saptanmamıştır; ancak iki yaş altı Ferritin Düşük grup tedavisi sonrası ortalama kilosu Normal gruptan anlamlı yüksektir. DEA grubu kilosu DE grubundan anlamlı düşüktür. Tedavi sonrası her iki grupta kilo artışı olup DEA grup kilosu tedavi sonrası da düşük kalmıştır. Psikometrik testler ile olguların %84'ü normal aralıkta bulunmuştur. Kişisel Sosyal, Dil, İnce ve Kaba Motor Gelişim alanı değerlendirmesinde ferritine göre gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Ferritin Düşük grup psikometrik testler ile değerlendirildiğinde tüm yaş gruplarında DEA grubu psikometrik test puanları DE grup puanlarından düşük saptanmıştır. Demir eksikliği ve DEA gruplarında Tedavi öncesi-sonrası psikometrik test puan karşılaştırması yapıldığında iki yaş altı olgularda anlamlı puan artışı görülürken iki yaş üstü olgularda tedavi sonrası anlamlı puan artışı saptanmamıştır. Bu sonuçlar özellikle iki yaş altındaki KKH olan çocukların DE ve DEA açısından incelenmesi gerektiğini düşündürmektedir. Böylece bilişsel ve hareket gelişim alanlarında erken dönemde oluşabilecek etkilenmeler düzeltilebilecektir.
Özet (Çeviri)
In developing countries iron deficiency anemia(IDA) is the most common public health problem. Due to iron deficiency as indication of malnutrition, cognitive functions, learning capacity and motor skills are adversely affected. In this study we aimed to show affects of iron deficiency anemia and oral iron therapy on cognitive and motor functions of children with acyanotic congenital heart disease. A hundred and thirty-two children diagnosed as acyanotic congenital heart disease by Gazi University Medical Hospital Pediatric Cardiology Department between the dates 2/5/2013 and 23/8/2013 were included in this study. We analyzed complete blood count, serum iron level, transferin saturation and serum ferritin levels of patients. We supplied 4mg /kg of oral iron to patients with low serum iron levels and we evaluated patients with growth charts and psychometric tests before and after treatment with iron therapy. We divided cases in 3 groups as; Normal iron level group 58 (%43,9), Low iron level 74 [ iron deficiency(ID) Group: 53 (%40,2), IDA Group: 21 (%15,9)]. According to growth charts, weight, height and head circumference percentils of cases were between 3 and 97 percentils. When evaluated according to ferritin, no difference was found in weight averages, but in group aged smaller than 2 years with low ferritin level, average weight was found significantly high than group Normal group after treatment with iron. Average weight IDA group was significantly lower than ID group. After iron treatment iron we obtained weight gain in both groups but, weight remained low after treatment in IDA group. According to psychometric tests 84 % of cases were found in the normal range. According to ferritin levels we found no statistically significant difference betweeen groups in personal, social, language, fine and gross motor development. Considering the low ferritin group in their own, IDA scores in all age groups were lower than ID scores. Treatment of iron deficiency and IDA group pre-post comparison with psychometric test scores under the two cases observed a significant increase in scores In cases older than 2 years did not appear to increase significantly after treatment scores. This results in children with congenital heart disease suggest that especially under two years of age should be examined in terms of ID and IDA. Thus, the development of cognitive and movement of affected areas may be corrected at an early stage that may occur.