İşitme engelli judocularda sekiz haftalık denge ve koordinasyon antrenmanlarının performans üzerine etkileri
The impact of 8-week balance and coordination training to the performance of deaf judokas
- Tez No: 352933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. FATİH KARAHÜSEYİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, işitme engelli judocularda 8 haftalık denge ve koordinasyon antrenmanlarının performansa etkisini belirlemek amacıyla yapılan deneysel bir çalışmadır. Araştırma evreni, İşitme Engelli Judo Milli Takımı (10 Erkek, 5 Kız) ve Ali Süzer İşitme Engelliler Spor Kulübü İşitme Engelli Judo Takımı (10 Erkek, 5 Kız) sporcuları olmak üzere toplam 30 kişiden oluşmaktadır.Deney grubu yaş ortalaması 20,27 ± 4,95, kontrol grubunda ise 20,87 ± 7,94 olarak bulunmuştur. Ölçümler ön test ve son test şeklinde elde edilmiştir.İşitme engelli judoculara sağlık kurulu raporu alınarak sporcu lisansı çıkarılmıştır. Etik kurulu izni alınmıştır. Random yöntemi ile seçilen gönüllülerden oluşan deney grubuna haftada 3 gün 90 dakikayı içeren bir judo antrenmanı uygulanmıştır. Bu antrenman başında ısınma hareketleri sonrasında gruplar ayrılarak, deney grubuna 25 dakika süren 10 farklı hareketten oluşan denge ve koordinasyon antrenmanı yaptırılmış, sonrasında judo antrenmanına devam edilmiştir. Kontrol grubuna ise sadece judo antrenmanına devam edilmiştir.Yapılan antrenmanların toplam süreleri deney ve kontrol grubunda aynıdır. İstatistiksel analizler SPSS 16.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research is an experimental study which was determined the impact of 8-week balance and coordination training to the performance of deaf judokas.The sample of research include totally 30 people who are in Deaf Handicapped Judo National Team (10 boys,5 girls) and Ali Süzer Deaf Handicap Sports Club Deaf Handicapped Judo Team (10 boys,5 girls ). The experimental group mean age as 20.27 ± 4.95, also in the control group as 20.87 ± 7.94 were found. Data of subjects were obtained in the pre-test and post-test. Health Board Report was taken and then athlete licence was got for the deaf handicapped judokas. Ethics committee approval was taken. The experimental group which was entirely formed voluntarily and chosen by randomly, a 90-minute Judo training program was applied for 3 days a week. At the beginning of this training, groups seperated after the warm-up, balance and coordination training which was consisted of 10 different exercises and lasted for 25 minutes was applied to the experimental group. Control group also continued only Judo training. The total duration of training is same both the experimental and control groups. In statistical analysis, SPSS 16.0 package program was used.