Meme kanseri cerrahisinden sonra gelişen kronik postmastektomi ağrı insidansı: Retrospektif bir çalışma
The incidence of chronic postmastektomi pain after breast cancer surgery: A retrospective study
- Tez No: 352943
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAÇ ERHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda meme kanseri nedeniyle ameliyat edilen hastalarda KPA insidansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca KPA seyri, şiddeti, özellikleri, ağrının günlük yaşama etkisi ve analjezik kullanımı araştırıldı. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda 01.01.1998 ile 01.06.2013 tarihleri arasında meme kanseri tanısıyla operasyon geçiren 135 olgu incelendi. Tüm olgular hastane arşivindeki dosyaları ve sistemde kayıtlı telefon numaraları kullanılarak arandı. 24 olguya mevcut telefon numaralarından ulaşılamadı (%17,8); 12 olgu hayatını kaybetmişti (%8,9); telefon ile ulaşılan ve yanıt alınabilen 99 olgu çalışmaya dahil edildi (%73,3). 99 olgudan meme kanseri cerrahisi sonrası ağrı duyduğunu bildiren 16 olgu tespit edildi. KPA insidansı % 16,2 olarak bulundu. Ağrı sorgulama formuna alınan yanıtların değerlendirilmesinde hastaların %50 kadarında ağrı şiddeti hafif, %37,5 kadarında ağrı şiddeti orta, %12,5 kadarında ise ağrı derecesi şiddetli bulundu. Bu hastalar içinde %87,5 hasta ağrısının zamanla azaldığını bildirdi. Hastaların %56,25'i ağrı nedeniyle analjezik kullanmakta idi. Nöropatik ağrı semptomlarının oranının %25 ile %81.25 arasında değiştiği görüldü. Sonuç olarak hastaların ağrı şiddeti operasyondan sonraki dönemde azalmakla birlikte, günlük yaşamı etkilemektedir. Meme kanseri tanısının erken evrede yakalanarak uygulanacak minimal invaziv cerrahi girişimler ve operasyon sonrası hastalara psikososyal destek tedavisi neticesinde KPA oranında azalma olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, patients who underwent a mastectomy operation at the Department of General Surgery of the Faculty of Medicine between January 1998 and June 2013 were investigated and aimed at determining the incidence of CPP. The impact of pain on daily activities, the progress, severity and characteristics of CPP, life and use of analgesics were investigated. The demographical data of 135 patients including the type of surgical intervention and date of operation and other variables obtained from patient charts. 24 patients could not be reached (%17.8) and 12 patients died from breast cancer. 99 patients were included and reached by phone (%73.3). Sixteen of the 99 patients reported that they had pain associated with the mastectomy. The incidence of CPP was 16.2% in patients with whom were interviwed. The answers obtained from the Pain Questionnaire revealed that 50% of the patients had mild CPP, 37.5% had moderate pain and 12.5% had severe pain. Some of the patients in this group (87,5%) stated that their pain decreased in time. Nearly 56.25% of the patients were using analgesics for their pain. The rate of neuropathic pain symptoms varied between 25% and 81.25% in this study. Although patients pain decreased in time, it still restricted some of the patients daily activities. Diagnosis of the breast cancer in early stages, performing minimal invasive surgical procedures and maintaining psychosocial treatments for patients; may decrese the rate of CPP.