Acil servise non-travmatik bilinç değişikliği ile başvuran 65 yaş altı ile 65 yaş ve üzeri hastaların etiyolojik nedene yönelik karşılaştırılması
The comparison of the patients for etiologic causes referred to emergency department for non-traumatic altered mental status 65-above and below 65 years of age
  1. Tez No: 352959
  2. Yazar: HARUN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamızın amacı bilinç bozukluğu ile acil servise başvuran travmaya maruz kalmamış hastalarda bilinç bozukluğu nedenlerinin yaşlanmayla birlikte meydana gelen fizyolojik değişikliklerle ilişkisini değerlendirmek ve 65 yaş altı ile 65 yaş ve üzeri hastalardaki tanı farklılıklarını karşılaştırmaktır. Çalışmaya 646 hasta alındı. Hastaların yaş grupları ile cinsiyet, mevsimsel olarak başvuru zamanları, vital bulguları, bilinç durumu, GKS skoru, istenen konsültasyonlar, aldığı tanılar ve sonlanma şekilleri karşılaştırıldı. Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşı 64.9±16.4 yıl (min:18, max:103) idi. Başvuran hastalardan 312'si kadın, 334'ü erkek idi. Bilinç bozukluğu şikayeti ile en çok başvurunun yaz mevsiminde (n=200, %31) olduğu görüldü. 65 yaş ve üzeri hasta grubunda sistolik kan basıncı ortalama değerinde istatistiksel olarak anlamlı yükseklik saptandı (p0.05) ve GKS skoru (p>0.05) karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Çalışmamızda hastaların 262'si nörolojik nedenli tanı alırken, 384'ünün de nörolojik nedenli olmayan tanı aldığı görüldü. 65 yaş ve üzeri hasta grubunda nörolojik nedenli tanılarda serebrovasküler olayların (p0.05) ve hastaneye daha çok yatış (p>0.05) olduğu görüldü ancak istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the relationship between the physiological changes occuring with aging and altered mental status in non-traumatic patients referring to emergency department and to compare the diagnostic differences between the patients aged over and below sixty-five. 646 patients were included in the study. Age groups were compared with gender, referring season time, vital signs, mental status, GCS scores, consultations, clinical diagnoses and final decisions. The median age of the patients was 64.9 + 16. 4 ( min: 18, max: 103). 312 of the patients were female and 334 were male. Most of all the referrals were done in the summer (n=200, %31). Systolic blood pressure was obtained to be statistically higher in patients aged 65 and above (p0.05) and GCS score (p>0.05) and there were no statistically significant difference between these groups. In our study, 262 of the patients had neurological diagnoses and 384 of them had non- neurological diagnoses.