Acil servise non travmatik bilinç değişikliği ile başvuran 65 yaş altı ve 65 yaş üzeri hastaların etiyolojik nedene yönelik karşılaştırılması
- Tez No: 467027
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ARMAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızın amacı acil servise bilinç bozukluğu ile başvuran travmaya maruz kalmamış hastalarda bilinç bozukluğu nedenlerinin yaşlanmayla birlikte meydana gelen fizyolojik değişikliklerle ilişkisini değerlendirmek ve 65 yaş altı ile 65 yaş üzeri hastalardaki tanı farklılıklarını karşılaştırmaktır. Çalışmaya 1004 hasta alındı. Hastaların yaş grupları ile cinsiyet, GKS skoru, aldığı tanılar ve sonuçlanma şekilleri karşılaştırıldı. Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşı 63.2± 20.6 yıl (min:18, maks:96) idi. Başvuran hastalardan 456'sı kadın, 548'i erkek idi. 65 yaş altındaki hasta grubunun 143'ü kadın, 282'si erkek, 65 yaş ve üzerindeki hasta grubunun 313'ünü kadın, 266'sını erkek hastalar oluşturuyordu.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the relationship between the physiological changes occuring with aging and altered mental status in non-traumatic patients referring to emergency department and to compare the diagnostic differences between the patients aged over and below sixty-five. 1004 patients were included in the study. The age groups were compared with sex, GCS score, diagnosis and final decisions .The median age of the patients was 63.2 ± 20.6 years (min: 18, max: 96). 456 of the patients were female and 548 were male. Of the patients under 65 years of age, 143 were female and 282 were male. Of the 65 and older patients, 313 were female and 266 were male.