Çocuk acil kliniğinde nontravmatik acil nörogörüntülemelerin değerlendirilmesi
Assesment of nontraumatic neuroimaging in pediatric emergency department
- Tez No: 863026
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLDEN TUYGUN, DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÜNER, DR. RAZİYE MERVE YARADILMIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Birincil amaç çocuk acil serviste acil nörogörüntüleme yapılan hastaların demografik, klinik ve radyolojik verilerinin değerlendirilmesi, ikincil amaç nörogörüntüleme bulgularının tanıya ve bu hastaların yönetimine katkısının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Acil Kliniği'ne Ekim 2022-Mayıs 2023 tarihleri arasında travma dışı herhangi bir akut nörolojik semptom nedeniyle başvuran ve acil nörogörüntüleme yapılan hastalar dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, uyruk, başvuru yakınması, başvuru zamanı, bilinen hastalık öyküsü, fizik muayene bulguları, acil serviste nörogörüntüleme zamanı, BT ve MRG sonuçları, nihai tanıları, hastaneye yatış kayıtları, takip sırasında semptomların gelişimi ve uygulanan tedaviler geriye dönük incelendi. Bulgular: Çalışmamıza 95 kız, 123 erkek olmak üzere toplam 218 hasta dahil edildi. Bu hastalara toplam 151 BT ve 101 MRG çekildi. Hastalarda ortanca yaş 120 aydı. En sık başvuru semptomlarının nöbet (%36,6) ve baş ağrısı (%33,5) olduğu görüldü. Çocuk acil serviste travma dışı nedenlerle BT çekilme oranının %0,09 ve MRG çekilme oranının %0,05 olduğu görüldü. Klinik anlamlı patolojik bulgu saptanma oranı %15 idi. Hastalar 22'si cerrahi acil, 102'si nörolojik acil ve 94'ü diğer hasta grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. En düşük yaş cerrahi acil grubunda olup ortanca 63,5 ay, en yüksek yaş diğer hasta grubunda olup ortanca 150 ay idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim was to evaluate the demographic, clinical and radiologic data of patients who underwent emergency neuroimaging for non-traumatic reasons in the pediatric emergency department, the secondary aim is to determine the contribution of neuroimaging findings to the diagnosis and management of these patients. Materials and Methods: Patients admitted to the Pediatric Emergency Department of Ankara Etlik City Hospital between October 2022 and May 2023 with any acute neurologic symptom other than trauma and underwent emergency neuroimaging were included in this study. Age, gender, nationality, presenting complaint, time of presentation, history of known disease, physical examination findings, time of neuroimaging in the emergency department, CT and MRI results, final diagnosis, hospitalization records, development of symptoms during follow-up, and treatments administered were retrospectively analyzed. Results: A total of 218 patients (95 girls and 123 boys) were included in our study. A total of 151 CT scans and 101 MRI scans were performed in these patients. The median age of the patients was 120 months. The most common presenting symptoms were seizures (36.6%) and headache (33.5%). The rate of CT and MRI for non-traumatic reasons in pediatric emergency department was 0.09% and 0.05%, respectively. The rate of clinically significant pathologic findings was 15%. Patients were divided into 3 groups; 22 surgical emergency, 102 neurologic emergency and 94 other patient groups. The lowest median age was 63.5 months in the surgical emergency group and the highest median age was 150 months in the other patient group.