Küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarında genetik test sonuçlarının; hastalık evresi, fonksiyonel değerler ile ilişkisi ve prognoza etkileri.
The relationship between genetic test results, disease stage, functional values, and prognosis in patients with non-small cell lung cancer.
- Tez No: 920383
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ECE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Küçük hücreli dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) dünya genelinde yaygın ve mortalitesi yüksek bir kanser türüdür. Ülkemizde de önemli sağlık sorunu olan KHDAK'nin tüm kanser olguları arasındaki sıklığı; DSÖ 2018 verilerine göre erkeklerde 29405 (%24.7) kadınlarda 5298 (%5.8), popülasyonda 34703 (%15.5) olarak saptanmıştır. Önceki yıllarda KHDAK tedavisini; cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi teşkil etmekte idi. Ancak Son yıllarda, tümör dokusunda meydana gelen genetik değişiklikler sonucu ortaya çıkan onko-proteinlerin baskılanabilmesi tedavi başarısına önemli katkı sağlamıştır. Bu genetik değişikliklerin tespit edildiği hastalarda hedefe yönelik tedavi modalitelerinin uygulanması; hastalık prognozuna, sağ kalımına olumlu tesir etmiştir. Diğer yandan immünoterapinin özellikle PD-L1 immünoekspresyonu izlenen hastalarda gösterdiği başarılı sonuçlar da başta akciğer kanseri olmak üzere pek çok tümör için umut verici olmuştur. Önceki yıllarda ileri evre hastalarında kullanılan bu tedavi modaliteleri, son zamanlarda yurtdışında erken evre hastalarında da kullanıma girmiştir. Bu yönelimin nedeni; hedefe yönelik tedavilerin ve immünoterapinin kemoterapiye kıyasla hastalar tarafından daha iyi tolere edilmesi ve yan etki profilinin daha düşük olduğunun çalışmalar ile ortaya konulmasıdır. Bu çalışmamızda; bizim populasyonumuzda KHDAK'li hastaların tümör genetik mutasyon test sonuçları ve güncel tedavi modalitelerinin prognoza ve sağkalıma etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya; 2021-2023 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniğine başvuran ve KHDAK tanısı alan hastalar dahil edildi. Vakalar 2 gruba ayrıldı. Birinci gruba (çalışma grubu) genetik mutasyon saptanan ve hedefe yönelik tedavi ve/veya immünoterapi alan hastalar dahil edildi. İkinci gruba (kontrol grubu) genetik mutasyon saptanmayan hastalar dahil edildi. Çalışma grubuna; 78 hasta, kontrol grubuna; 77 hasta dahil edildi. Takip dosyaları, e-nabız ve poliklinik kayıtları incelendi. Ardından yeterli verileri olan hastaların bilgileri değerlendirmeye alındı. Bulgular: Çalışmaya 78 hedefe yönelik tedavi ve immünoterapi alan hasta ve kontrol grubuna bu yeni tedavi modalitelerini almayan 77 hasta dahil edildi. evre 1 hastaların sayı 11; bunlardan 2si çalışma grubunda 9u kontrol grubunda, evre 2 hastaların sayı 21; bunlardan 4ü çalışma grubunda 17si kontrol grubunda, evre 3 hastaların sayı 56; bunlardan 25i çalışma grubunda 51i kontrol grubunda, evre 4 hastaların sayı 67: bunlardan 47si çalışma grubunda 27si kontrol gurbunda yer aldı. Tedavi grupları arasında hasta tanı yaşında bir farklılık yokken(p>0,05); hastalık yaşında istatistiksel olarak anlamlı derecede bir farklılık vardı. Immunoterapi verilen hastaların yaş ortalaması daha düşüktü (p=0,039).
Özet (Çeviri)
Non-small cell lung cancer (NSCLC) is a common and highly fatal cancer worldwide. According to the WHO 2018 data, the incidence of NSCLC in Turkey among all cancer cases is 29,405 (24.7%) in men, 5,298 (5.8%) in women, and 34,703 (15.5%) in the population. In previous years, NSCLC treatment primarily consisted of surgery, chemotherapy, and radiotherapy. However, recent advances have shown that targeting oncoproteins arising from genetic changes in tumor tissue can significantly contribute to treatment success. Implementing targeted therapies in patients with identified genetic alterations has positively affected disease prognosis and survival rates. Furthermore, immunotherapy, especially for patients with PD-L1 expression, has shown promising results in various cancers, including lung cancer. While these therapies were initially used for advanced-stage patients, they have recently been applied to early-stage patients as well. This shift is due to studies showing that targeted therapies and immunotherapy are better tolerated by patients compared to chemotherapy and have a lower side effect profile. In this study, we aimed to investigate the effects of tumor genetic mutation test results and current treatment modalities on prognosis and survival in NSCLC patients in our population. This study included patients diagnosed with NSCLC who presented to the Chest Diseases Clinic of Istanbul Faculty of Medicine between 2021 and 2023. The cases were divided into two groups. The first group (study group) consisted of patients with genetic mutations who received targeted therapy and/or immunotherapy. The second group (control group) included patients without genetic mutations. 78 patients were included in the study group, and 77 patients in the control group. Patient files, e-Nabız, and outpatient clinic records were examined. The data of patients with sufficient information were included in the analysis.A total of 78 patients who received targeted therapy and immunotherapy and 77 patients who did not receive these treatments were included. The number of stage 1 patients was 11; 2 in the study group and 9 in the control group. The number of stage 2 patients was 21; 4 in the study group and 17 in the control group. The number of stage 3 patients was 56; 25 in the study group and 51 in the control group. The number of stage 4 patients was 67; 47 in the study group and 27 in the control group. There was no significant difference between the groups in terms of the age at diagnosis (p>0.05). However, there was a statistically significant difference in age at disease onset, with immunotherapy patients being younger on average (p=0.039).