Ebelerin doğumda bebeği tutuş şekli ile umblikal kordu klempleme şekli ve zamanına ilişkin davranışlarının yenidoğanın hematokrit ve bilirubin düzeyine etkisi
The effects of the midwives' behaviors regarding to the method of holding the newborn, timing and method of umbilical cord clamping of the delivery on the hematocrit and bilirubin level of the newborn
- Tez No: 352999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, ebelerin doğumda bebeği tutuş şekli ile umblikal kordu klempleme şekli ve zamanına ilişkin davranışlarının yenidoğanın hematokrit ve bilirubin düzeyine etkisini belirlemek amacıyla kesitsel gözlem çalışması olarak yapılmıştır. Çalışmaya bir ilin Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine normal doğum için başvuran, çalışma kriterlerine uyan ve çalışmayı kabul eden 101 kadın ve bebekleri alınmıştır. Çalışmanın verileri gebe tanıtım formu ile gözlem ve bulgular formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya, Etik Kurul onayı ve Hastane Başhekimliği'inden kurum izni alındıktan sonra başlanmıştır. Kliniğe başvuran gebelere gebe tanıtım formu yüzyüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Doğum eylemi sırasında araştırmacı, doğum salonunda çalışan her bir ebenin her doğum yaptırışında umblikal kordu klempleme özelliklerini ve zamanını kayıt ederek gözlem ve bulgular formunu doldurmuştur. Yenidoğanın doğum sonu ilk 6 saat ve 3. gündeki hematokrit ve bilirubin değerleri ölçülerek kaydedilmiştir. Veriler Ki-kare, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Wilcoxon Signed Rank testleri ve Spearman Korelasyon Analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the effects of the midwives behaviors regarding to the method of holding the newborn, timing and method of umbilical cord clamping of the delivery on the hematocrit and bilirubin level of the newborn. 101 women and their babies, suitable for this research were selected among those who accepted to participate and admitted to for normal delivery to the Clinic of Obstetrics and Gyecology in a province. The data of the research were collected by using pregnant identification form, observation and findings forms which were prepared by scanning the literature. The study was begun after the approval of Clinical Research Ethics Committee and institutional permission from Head physician of hospital. The pregnant identification forms were conducted by face to face interview technique with the pregnant women admitted to the clinic. The researcher filled the observation and findings forms by recording the method and timing of umbilical cord clamping of each midwife during delivery. The hematocrit and biluribin values of the newborn were measured and recorded in both the first six hours and the third day after delivery. The data were evaluated through the tests of Chi-Square, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Wilcoxon Signed Rank. In all comparisons, error level was used as 0.05.