Evde planlı izlemin evli kadınların meme ve serviks kanseri taramalarına ilişkin sağlık inançları ve davranışlarına etkisi
The effects of scheduled observation at home on health beliefs related to breast and cervical cancer screening and attitudes of married women
  1. Tez No: 353004
  2. Yazar: RAHŞAN KOLUTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR AYDIN AVCI, PROF. DR. Emine Ümit SEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, evde planlı izlemin, evli kadınların meme ve serviks kanseri taramalarına ilişkin sağlık inançları ve davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla, tek grupta öntest-sontest yarıdeneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 153 kadın oluşturmuştur. Veriler,“tanıtıcı anket formu”,“Meme Kanseri Taramalarında Sağlık İnanç Ölçeği”ve“Rahim Ağzı Kanseri ve Pap Smear Testi Sağlık İnanç Modeli Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler toplandıktan sonra kadınlara eğitim verilmiş, eğitimden sonra değişimleri takip etmek amacıyla altı ay boyunca kadınlarla telefon görüşmesi ve ev ziyaretleri yapılmıştır. Ziyaretlerin bitiminden sonra formlar tekrar uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Friedman analizi ve Student-Newman-Keuls testi kullanılmıştır. Bulgulara göre; evde planlı izlem yapılan kadınların %85'inin klinik meme muayenesi, %85'inin mamografi, %84.3'ünün pap smear testi yaptırmak için Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezine baş vurduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to define the effects of scheduled observation at home on health beliefs related to breast and cervical cancer screening and attitudes of married women amongst a single group as a pretest-posttest, a quasi experimental study. The research sample consisted of 153 women. Data was collected by“Introductory Questionnaire”,“Breast Cancer Screening in the Health Belief Scale”and“Cervical Cancer and Pap Smear Test Model of Health Belief Scale”. After the data was collected women received training, and after training in order to monitor changes phone calls were made with home visits for six months. After the end of the visits forms were re-administered. In statistical analysis, Shapiro-Wilk Test, Friedman Analysis and Student -Newman- Keuls Test were used. According to the findings; women who had been under scheduled observation at home consulted to the Early Diagnosis of Cancer, Screening and Training Center; 85% of those for breast examination, 85% for mammography, and 84.3% for pap smear test.