Aile merkezli bakımın kanserli çocuk ve ebeveynlerinin kaygı düzeyine etkisi
The effect of family centered care on the anxiety levels of children with cancer and parents
  1. Tez No: 353003
  2. Yazar: ULVİYE GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, aile merkezli bakımın kanserli çocuk ve ebeveynlerinin kaygı düzeyine etkisini belirlemek amacı ile zaman serili desende, çalışma-kontrol gruplu ve nitel yöntemlerinde yer aldığı bir çalışma olarak yapıldı. Çalışma, bir üniversite hastanesinin çocuk onkoloji kliniğinde Mart 2011 - Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın çalışma grubunu 33 çocuk, annesi ve 12 baba, kontrol grubunu 31 çocuk, annesi ve 10 baba oluşturdu. Ayrıca klinikte çalışan 11 hemşire ve 4 hekim çalışmaya alındı. Veriler; Ebeveyn ve Çocuk Görüşme Formu, Ebeveyn ve Çocuk Tanıtım Formu, Aile Merkezli Bakım Anketi, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği, Sağlık Çalışanları için Aile Merkezli Bakım Görüşme Formu aracılığı ile toplandı. Çalışma ve kontrol grubuna ölçekler ilk karşılaşmada ve birer ay ara ile toplam üç kez uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde; ortalama, yüzdelik, ki-kare, bağımsız gruplarda t testi, tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi kullanıldı. Araştırmada, derinlemesine ve odak grup görüşmesi yöntemiyle elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlendi. Çalışma ve kontrol grubu çocuk ve ebeveynlerin durumluk sürekli kaygı puan ortalamaları arasında ilk ölçümde fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a study in a time series pattern, in which study-control groups and qualitative methods are used, in order to determine the effect of family centered care on the anxiety levels of children with cancer and parents. The study was carried out in the child oncology clinic of a university hospital between March 2011 and April 2013. The study sample consisted of 33 children, their mothers, and 12 fathers as the study group and 31 children, their mothers, and 10 fathers as the control group. Furthermore, the study consisted 11 nurses and 4 physicians who are employed in the clinic. The data were collected using a Descriptive Questionnaire for Parents and Children, the Family-Centered Care Questionnaire, State-Trait Anxiety Inventory, Family-Centered Care Interview Form for Healthcare Professionals, and Interview Form for Children and Parents. The scales were administered to the study and control groups for there times, once at the first meeting and then in monthly intervals. The data were evaluated on a computer using averages, percentages, t-test for independent groups, Qui square, one-way variance analysis for repetitive measurements test. The data which were obtained through the method of in-depth and focus-group discussions were analyzed using the method of content analysis. No difference was found during the first measurement between the mean state-trait anxiety scores of the children and parents in the study and control groups.