Diyet lif tüketim sıklığı ile kolon kanseri arasındaki ilişki
The relationship between the frequency of consumption of dietary fiber and colon cancer
- Tez No: 353025
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAZZEZ GARİPAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Sağlık Eğitimi, Nutrition and Dietetics, Health Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışma, kolon kanserli hastaların,hastalık öncesi diyet lif tüketim sıklığını saptamak ve kolon kanseriyle ilişkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışma, Ocak-Eylül 2013 tarihleri arasında, Universal Çamlıca Hastanesi'nde yatan 65 kolon kanserli hasta, 65 sağlıklı yetişkin olmak üzere toplam 130 birey üzerinde yürütüldü. Vakaların demografik bilgileri ve besin tüketim sıklığına ilişkin verileri önceden hazırlanmış bir anket formu ile elde edildi. Ağırlık ve boy ölçümleri alındı. Beden Kitle İndeksleri hesaplandı.Yaş ortalaması kolon kanserli hastalar arasında 48±2.4, kontrol grubunda 37±3.6 yıl idi.Beden kitle indeksine göre, kolon kanserli ve kontrol grubundaki bireyler arasında şişmanlık oranı sırasıyla: %50.6, %29.3 idi. Kolon kanserli hastalar arasında şişmanlık, kontrol grubunda ise zayıflık oranı yüksekti.
Özet (Çeviri)
The study of colon cancer patients, to determine the prevalence of premorbid dietary fiber consumption and colon cancer was conducted to investigate the relationship. Working in the January-September 2013, between Universal Çamlıca 65 hospitalized patients with colon cancer, 65 healthy adults was conducted on a total of 130 individuals. Of cases related to demographics and frequency of food consumption data were obtained with a pre-prepared questionnaire. Weight and height were measured. Body mass index was calculated. The mean age of patients with colon cancer was 48 ± 2.4 in the control group was 37 ± 3.6 years. Body mass index, colon cancer and obesity rates among individuals in the control group, respectively: 50.6%, 29.3%, respectively.Among patients with colon cancer, obesity, weakness rate was higher in the control group.