İnhalasyon anestezisi ve total intravenöz anestezinin femoral venöz akım üzerine olan etkilerinin laparoskopik kolesistektomilerde karşılaştırılması
Effects of inhalation anesthesia versus total intravenous anesthesia on femoral venous flow during laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 353027
  2. Yazar: ŞAHİKA UÇAR AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KURTİPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu prospektif, randomize araştırmada laparoskopik kolesistektomi geçiren hastalarda izofluran anestezisi ve total intravenöz anestezinin (TİVA) perioperatif dönemde femoral venöz akım üzerine olan etkilerinin; postoperatif dönemde ise omuz ağrısı, bulantı ve kusma, hasta memnuniyeti üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya, risk grubunda ASA I-II, elektif laparoskopik kolesistektomi planlanan 60 hasta dahil edildi. Hastalar, inhalasyon anestezisi (Grup İ, n= 30) veya TİVA uygulanmak üzere (Grup T, n= 30) rastgele iki gruba ayrıldı. Her iki grupta anestezi indüksiyonu intravenöz 1 mg/kg lidokain, 2 mg/kg propofol, 0,6 mg/kg rokuronyum, 0,2 µg/kg/dk remifentanil infüzyonu ile yapıldı. Anestezi idamesi inhalasyon grubunda 1 MAK izofluran ve 0,05-0,2 µg/kg/dk remifentanil infüzyonu; TİVA grubunda 4-10 mg/kg/h propofol ve 0,05-0,2 µgr/kg/dk remifentanil infüzyonu ile sağlandı. Ventilatör ayarları %40 oksijen, %60 hava karışımı ile, frekansı 10-12 dk. ve tidal volüm 6-8 ml/kg olacak şekilde uygulandı. Kalp atım hızı, SAB, DAB, OAB, SpO₂ operasyon başlangıcından operasyon sonuna kadar belirli aralıklarla kaydedi. EtCO₂ ise hasta entübe edildikten sonra diğer parametlerle eş zamanlı olarak kaydedildi. Doppler ölçümü USG konusunda deneyimli, çalışma gruplarını bilmeyen, farklı bir anestezist tarafından uygulandı. İlk ölçüm preoperatif dönemde (supin pozisyonda), 2.ölçüm indüksiyon sonrasında (supin pozisyonda), 3.ölçüm gaz insuflasyon öncesi (30˚ hafif sola eğimli ters Trendelenburg pozisyonunda), 4.ölçüm gaz insuflasyonu sonrasında (30˚ hafif sola eğimli ters Trendelenburg pozisyonunda), 5. ölçüm desuflasyon öncesinde (30˚ hafif sola eğimli ters Trendelenburg pozisyonunda) ve 6. ölçümde desuflasyon sonrasında (supin pozisyonda) yapıldı. Sonuç olarak; laparoskopik kolesistektomide TİVA' nın femoral venöz akım hızını ve femoral çap ölçümünü daha az etkilediği, TİVA ile hastaların vital bulgularının daha stabil seyrettiği, postoperatif bulantı ve kusmanın daha az olduğu ve hasta memnuniyetinin daha fazla olduğu görülmüştür. Bu nedenle TİVA anestezisinin isofluran inhalasyon anestezisi ile karşılaştırıldığında laparoskopik kolesistektomide daha güvenli ve etkili bir yöntem olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective, randomised study is to compare the effects of ihalation anesthesia and total intravenous anesthesia (TIVA) on femoral venous flow postoperative shoulder pain, nausea and vomiting and patient satisfaction. 60 (ASA I-II) patients undergoing elective laparoscopic cholecystectomy were randomly assigned to 2 groups; inhalation (Group I, n=30) or TIVA (Group T, n=30) group. In both groups, anesthesia was induced with intravenous 1 mg/kg lidocain, 2 mg/kg propofol, 0,6 mg/kg rokuronyum, 2 µgr/kg remifentanil infusion and ventilation was adjusted in %60 air, %40 O₂ mixture with 10-12/min frequency and 6-8 ml/kg tidal volume. Hearth beat rate, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure and oxygen saturation were recorded periodically from beginning of the operation till the end of the operation. End tidal carbondioxide levels were noted simultaneous with the other parameters after the intubation. The doppler measurements were performed by another anesthesiologist who had experience in doppler USG. Measurements were performed preoperative (supine position), after the induction (supine position), before the gas insufflation (Reverse trandelenburg 30˚ left ), after the gas insufflation (Reverse trandelenburg 30˚ left ), before desuflation (Reverse trandelenburg 30˚ left ) and after desufflation (supine position). We concluded that; TIVA effects femoral venous flow and femoral venous diameter less than inhalation anesthesia, with more stable vital parameters. Postoperative vomiting and nausea are less and patient satisfaction is more in TIVA group compaired to inhalation group. In conclution, TIVA maintains more effective and safe anesthesia in laparoscopic cholecystectomy.