Ceza Muhakemesi hukukunda olay yeri inceleme
  1. Tez No: 353057
  2. Yazar: SERKAN ERGÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU DEMREN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ceza Muhakemesi Hukukunda Olay Yeri İnceleme konulu çalışmanın amacı, olay yeri incelemesinin önemi ve tekniklerini Ceza Muhakemesi Kanunu açısından ortaya koymak, ülkemizdeki olay yeri incelemesinin nasıl olduğunu açıklamak ve bu incelemenin hangi yasal mevzuatlar çerçevesinde yapıldığını ortaya koymaktır.İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde; öncelikle olay yeri incelemesinin kaynağı olan ceza muhakemesi hukuku temel ilkeleri ve kavramı bu çerçevede açıklanarak Ceza Muhakemesi Kanunu ve Kriminalistik bilimi bakımından önemi tartışılmış, bu çerçevede olay yeri incelemesine hakim tüm yasal mevzuat değerlendirilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde; olay yerinin korunması ve incelenmesi, bu işlemler yapılırken uygulanacak teknikler, olay yerinde elde edilebilecek deliller ve muhafazası ile adli olaylara konu olabilecek ölüm çeşitleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of the Criminal Procedure Code (CPC) and Criminology, the aim of the study of“Crime Scene Investigation”(CSI) is to Show the importance of CSI and the techniques of it according to the CPS and to show how it is done in our country and how the investigation is made under legal legislations.In the first part of the study as the source of crime scene investigation, the concept and the basic principles of Criminal Procedure Code and Criminalistics is explained and discussed in terms of science and also all legal legislations of the crime scene investigation are discussed. In the second part of the study, preservation and inspection of the scene, the tevhniques that are applied in this procedures and preservation of the crime scene and forensic evidence that can be obtained and types of events may be subject to death are discussed