The development of Islamic banking and comparison of the performance of Islamic and conventional banks: Evidence from Turkey
İslami bankacılığın gelişimi ve islami bankalar ve geleneksel bankaların performanslarının karşılaştırması: Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 353056
  2. Yazar: ADHAM SANNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLVİN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez tüm dünya çapında gelişen İslami bankacılığın doğasını açıklamak için yazılmıştır. İlk olarak, İslami bankacılığın tarihi ve gelişimine ilişkin ve bu bankaların kullandığı enstrümanlara ilişkin bilgiler sunulacak, devam eden bölümde islami bankacılığın gelişimi, etkinliği karlılığı ve istikrarına yönelik çalışmalar yapan literatüre yer verilecek, son bölümde ise Türkiye'de faaliyet gösteren 28 geleneksel mevduat bankası ve İslami bankanın performans kıyaslaması yapılacaktır. Çalışmada 2010-2012 dönemleri arasında her iki grup banka için karlılık, likidite, sermaye yeterliliği gibi rasyolar analiz edilmiş, iki grubun performansları arasında fark olup olmadığını değerlendirmek için t-testleri kullanılmıştır. Sonuçlara göre İslami bankalar, vadettikleri istikrar fonksiyonunu yerine getirememekte, bunu yüksek kredi portföyleri ile de kanıtlamaktadır. Aktif Karlılığı ve Özsermaye karlılığı bu grup için daha yüksek olsa da geleneksel mevduat bankalarından daha riskli durumdadırlar.
Özet (Çeviri)
This dissertation is written in order to clarify the nature of Islamic banking which expands globally. In the first stage, the information are provided the brief history of Islamic banking, and products are explained. In the second stage, provided brief information about Development, Efficiency, Profitability and Stability in İslamic Banking. In the last stage, examined and evaluated the performance of the Islamic banks in Turkey in comparison a group of 28 Turkish conventional banks. The study evaluates performance of the two groups of banks in profitability, liquidity, and capital adequacy ratios for the period of 2010-2012. T-test is used in determining the significance of the differential performance of the two groups of banks. The results showed that, islamic banks do not seem to fulfill their stability function in the financial system. which is clear with their lower capital adequacy ratios, liquidity ratios, and higher loan and non-performing loan ratios. Still these banks present a good investment opportunity for their owners with higher ROA and ROE, but nevertheless they stand as riskier than conventional banks. The study recommend that, the managers of the islamic banks should be careful about their riskier positions in the financial markets and should seek out ways to handle these risks. Moreover, the policy makers should monitor the performance of these banks and should set some policies to decrease the risk levels of the islamic banks. Despite their different nature these banks should be kept in line with Basel standards to decrease the fragility and possibility of failure for these banks.