Interfecial studies in water in oil microemilsion systems
  1. Tez No: 35307
  2. Yazar: FEYZA ATADİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. ZEYNEP GÜNEYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışma, mikroemülsiyonlarda ortak fazda meydana gelen madde alışverişi ve bunun için madde taşıyıcı görevi yapan dağılmış su damlacıklarının hareketiyle ilgilidir. Su damlacıkları metal iyonları ve müreksit gibi suda çözünür maddelerin taşıyıcı görevim yapabilirler. Yağda-su mikroemülsiyonu içinde bulunan damlacıkların bu özelliği kullanılarak suda çözünür maddelerin bir damlacıktan diğerine geçişi ve taşıyıcılık özelliklerinin gözlenmesi mümkün olmuştur. Anyonik yüzey aktif maddesi AOT ile kararlı kılınmış yağda-su ve yağda-(gliserm+su) mikroemülsiyonlarma jelatin eklendiğinde bütün çözeltilerin şeffaf ve homogen yapıda bir jel haline dönüştüğü görülmüştür. Mikroemülsiyon bazlı jellerin üzerine yağda-su veya yağda-(gliserin+su) mikroemülsiyonun eklenmesiyle damlacıkların hareketini inceleyen bir metod hazırlanmıştır. Üst mikroemülsiyon fazmda serbest halde dolaşan damlacıklar müreksit ve alttaki jel fazında sıkışmış halde bulunan damlacıklar ise (+2) yüklü nikel iyonu içermektedir. Jel fazındaki damlacıklar ve mikroemülsiyon fazındaki damlacıklar arasındaki iletişim metal iyonu-ligand kompleksi veren bir reaksiyonu üzerinde gözlenmiştir. Bu iletişimde dağılmış fazdaki su ve (su+gliserin) miktarları değiştirilerek reaksiyon üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This work is concerned with the interfacial transport in multiphase dispersions, and the use of the dispersed water droplets as“carriers”of solutes through a medium in which they are not soluble. The water droplets can accommodate hydrophilic species such as metal ions, and dyes, in an oil- continuous medium. It is possible to make use of the“carrier”properties of these droplets and investigate the transport of ions from one phase to another via a water-in-oil microemulsion, where the solubilizates are carried inside the dispersed water droplets. The AOT-stabilized water-in-oil and glycerol+water-in-oil microemulsion has been set into a stiff and transparent gel on addition of gelatin. Then, the movement of the droplets within the gel network is investigated. The method involves placement of a microemulsion solution over the microemulsion-based gel. The dispersed phase of the upper microemulsion contained murexide and divalent nickel ion is solubilized in the dispersed phase of the gel. A communication between the droplets of the gel and the microemulsion is observed via solubilizate exchange between them. The nature and the size of the dispersed droplets have been varied to observe their effect on the communication. They also changed the rate of complexation reaction once the reactant species are accomodated within the same droplet The nature of the gel and upper microemulsion have been changed by adding glycerol to see the solvent effect on the reaction rate.