Photocatalytic degradation of phthalic anhydride and dicarboxylic acids
  1. Tez No: 35308
  2. Yazar: AYŞE NEREN ÖKTE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL İNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
TİO2 parçacıklarının kendi bandgap enerjilerini eşit veya daha yüksek bir enerji ile ışıklandırılmaları sonucu oluşan elektronlar ve holler toksik kimyasalları degrede edebilme özelliğine sahiptirler. Bu çalışmada, Degussa P-25 TİO2 kullanılarak fitalik anhidrit, malonik, suksinik ve adipik asitlerin fotokatalitic yükseltgenmeleri gaz kromotografi tekniği ile CO2 oluşumu üzerinden incelenmiştir. CO2 oluşum hızı reaksiyon ortamının pH'sma, TİO2 miktarına, anhidrit veya asit konsantrasyonuna, ışıklandırılma zamanına, akış hızına ve ışık şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Sıcaklığa bağlı olarak ise CO2 oluşum hızında doğrusal bir artış görülmüştür. Fotokatalitik yükseltgenme reaksiyonlarında reaksiyon derecelerini ve hız sabitlerini tesbit etmek mümkündür. Asit konsantrasyonlarının değişmesi Langmuir-Hinshelwood kinetik modeline uygun olduklarını, diğer bir değişle fotokatalitic yükseltgenme reaksiyonlarının emilme ortamında,.Ti02 yüzeyinde gerçekleştiğim göstermiştir. Artan sıcaklıkla değişen CO2 çözünürlüp M
Özet (Çeviri)
Exposure of TİO2 particles to light with an energy equal or greater than its bandgap leads to the creation of electrons and holes which are able to degrade toxic chemicals. In this study, in the presence of Degussa P25 TİO2, photocatalytic oxidation of phthalic anhydride, malonic acid, succinic acid, and adipic acid has been investigated by means of gas chromatography techniques following tiıe CO2 formation. The alteration of pH of the aqueous suspension, TİO2 loading, anhydride or acids concentrations, irradiation time, flow rate, and light intensity changed the rate of formation of CO2 which has been investigated by the same method. It was also observed that the rate of CO2 formation increases linearly by increasing the temperature of the suspension. The order of the reactions as well as the rate constants could be determined for the photocatalytic oxidation processes. As a consequence, by altering the concentration of malonic, succinic, and adipic acids we observed that their disappearance fits a Langmuir-Hinshelwood kinetic model. In other words, the photoocatalytic xidation reactions take place in the adsorbed phase, i.e., on the surface of TİO2.VI Rate constants was also calculated by including the correction term