Birlikte borçlulukta borçlular arası ilişkiler
Relations between collective debtors
  1. Tez No: 353080
  2. Yazar: KADİR BERK KAPANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 611
Özet
Bir borç ilişkisinde tek bir borçlu bulunabileceği gibi birden fazla borçlu bulunması da söz konusu olabilir. Birden fazla borçlunun bulunduğu durumlarda birlikte borçluluktan bahsedilmek gerekir. Birlikte borçluluk kendi içinde özel türlere ayrılmaktadır. Her bir borçluluk türüne yapısına özgü kurallar tatbik edilecektir. Bu türler, hukuki sebep kavramı gözetilerek gerçek ve gerçek olmayan anlamda birlikte borçluluk türleri olarak iki gruba ayrılır. İlk grup olan gerçek anlamda birlikte borçluluk türleri, elbirliği borçluluğu, kısmi borçluluk, müteselsil borçluluk, mevcut borca katılma ile oluşan birlikte borçluluk ve bölünemeyen edimden kaynaklanan birlikte borçluluktan ibarettir. İkinci grup olan gerçek olmayan anlamda birlikte borçluluk türleri ise, kümülatif borçluluk ile kefalet, garanti ve sigorta sözleşmeleriyle oluşan birlikte borçluluk olarak sıralanabilir. Söz konusu çalışma, belirtilen farklı birlikte borçluluk türlerinde borçlular arasındaki ilişkileri ele almayı amaçlamaktadır. Söz konusu ilişkiler, alacaklının tatmin edilmesinin öncesi ve sonrasındaki ilişkiler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Alacaklının tatmin edilmesi öncesinde ilişkiler, borçluların bireysel hareketlerinin birbirlerine etkisine yoğunlaşırken, alacaklının tatmini sonrasındaki ilişkiler borçlular arasındaki rücu ilişkilerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In a relation of obligation, there may be one or several debtors. When there are more than one debtors, it is the case of a collective debt. The collective debt is classified in several sub-types. The applicable rules to each different type shall be distinct. These sub-types are grouped in two: the perfect collective debt and imperfect collective debt. In the first group, there are communal debt, partial debt, joint and several debt, cumulative assumption of debt and indivisible debt. In the second group, there are cumulative debt, and the debts formed via intermediary of contracts of guarantee, independent indemnity and insurance.The thesis aims to examine the relation between the debtors in each of these different sub-types. The said relations are divided into two phases. The first phase pertaining to the relations before the satisfaction of the creditor comprises the impact of the individual conduct of the debtors to each other. The second phase with regard the relations after the satisfaction of the creditor comprises the use of the rights of recourse.